W Wilanowie jest do kupienia najwięcej nowych mieszkań w Warszawie. Dlatego deweloperzy realizujący swoje projekty w Miasteczku nie stronią od negocjacji cenowych. Są gotowi opuścić nawet po kilkaset zł na metrze mieszkania, choć zdarzało się, że w przypadku niektórych projektów ceny spadły z 8 do ponad 5 tys. zł za mkw.

[srodtytul]Dotkliwe opóźnienia[/srodtytul]

W Miasteczku miały powstać dwie drogi: al. Rzeczypospolitej i ul. Płaskowicka bis. Na razie w budowie jest tylko al. Rzeczypospolitej, która będzie gotowa w połowie przyszłego roku. A oczekiwana przez mieszkańców linia autobusowa zacznie działać prawdopodobnie dopiero za rok.

– Niestety, z budową ul. Płaskowickiej bis, która miała połączyć ulicę Przyczółkową z budowaną al. Rzeczypospolitej, musimy zaczekać na pieniądze w budżecie miasta. Kryzys spowodował konieczność rezygnacji z części planów inwestycyjnych – wyjaśnia Agata Choińska, rzecznik Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Pod znakiem zapytania stoi obiecywana linia tramwajowa, która nie została ujęta w wieloletnim planie inwestycyjnym miasta. Infrastruktura Miasteczka jest również w powijakach. Wprawdzie w tym roku miasto nabyło działkę o pow. 4,5 ha, na której ma powstać przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz baza sportowa, ale na realizację tych projektów nie ma pieniędzy. Małgorzata Franaszczak z Urzędu Dzielnicy Wilanów dodaje, że w najbliższym czasie na tej działce powstanie... boisko Orlik.

Budowa centrum handlowego ruszy natomiast najwcześniej za rok. – Projekt galerii, a właściwie śródmieścia Miasteczka Wilanów, jest na etapie uzgodnień. W zależności od zatwierdzonej wersji powstanie 55 – 70 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Prowadzimy również rozmowy z firmami, które specjalizują się w budowie i organizacji tego typu obiektów. Jednak negocjacje na razie przerwał kryzys – tłumaczy Jacek Kaliszuk z Polnordu, właściciela większości terenów Miasteczka.

[srodtytul]Nowe projekty[/srodtytul]

Dziś w biurach deweloperów na klientów czeka co najmniej tysiąc mieszkań w Wilanowie, nie mówiąc już o ofertach z drugiej ręki, proponowanych w formie cesji bądź nieruchomościach już oddanych do użytku. Deweloperzy szykują się jednak do kolejnych inwestycji.

Np. spółka Polnord zaplanowała na terenie Miasteczka 1,1 tys. mieszkań oraz 130 domów. Do tej pory oddała 87 lokali (Kryształ Wilanowa), z czego 59 jeszcze nie sprzedała. Kosztują co najmniej 6,8 tys. zł za 1 mkw. Na budowę czekają dwa bloki, przy ul. Kaukaskiej, w których powstanie 250 mieszkań. Realizacja jednego z nich rozpocznie się w tym roku.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Bezład przestrzenny"

Po co nam nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

OGLĄDAJ RELACJĘ

Spółka Mill-Yon oddała cztery budynki (Aura Park), w sumie 544 mieszkania (etap A i B). – W grudniu 2010 r. będą gotowe dwa budynki oferujące łącznie 276 mieszkań (etap C). Trwają również prace nad projektem etapu D. Będą to dwa kolejne budynki, a w nich ok. 260 mieszkań – mówi Marcin Liberski z Mill-Yon. Do kupienia są dziś mieszkania ze wszystkich etapów – np. z gotowych deweloper proponuje obecnie ok. 10 lokalizacji etapu A i prawie 100 z etapu B. Kosztują 6,8 – 12, 2 tys. zł za mkw.

Na osiedlu Nowy Wilanów, realizowanym przez PKO Inwestycje, znajdzie się łącznie ok. 1,9 tys. mieszkań. Dziś gotowych jest tysiąc lokali (I i II etap). Trzeci etap (424 mieszkania) jest w trakcie realizacji, z czego

357 mieszkań będzie gotowych w II kw. 2010 r. Natomiast IV etap (348 mieszkań) ruszy w 2011 r. – W sprzedaży mamy 430 mieszkań za 7 – 9 tys. zł za mkw. – mówi Marek Kłuciński, przedstawiciel dewelopera.

Spółka Robyg oddała już 676 mieszkań w Nowej Rezydencji Królowej Marysieńki. Trwa budowa kolejnych 123 lokali, a w przyszłym roku rozpoczną się prace nad następnymi 250 mieszkaniami. Spółka jednocześnie oddała do użytku pierwszy etap Osiedla Zdrowia (177 mieszkań), a druga faza jest w realizacji – zostanie zakończona pod koniec przyszłego roku. W obu inwestycjach można kupić mieszkania – ok. 180 lokali za 6,7 – 7,8 tys. zł za mkw.

Na klientów czekają także mieszkania w Ostoja Wilanów, osiedlu budowanym przez spółkę Fadesa Prokom. Deweloper ceny uzgadnia indywidualnie. Nie jest zresztą w tym odosobniony. Konkurencja również prowadzi intensywne negocjacje.