Reklama

To jeszcze nie koniec zebrań przedstawicieli

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą zwoływać tylko walne zgromadzenia – uważa Ministerstwo Infrastruktury. To absurd – twierdzą prezesi

Publikacja: 05.02.2010 03:57

To jeszcze nie koniec zebrań przedstawicieli

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Czy w tym roku można zwoływać zebrania przedstawicieli, w których uczestniczą tylko reprezentanci spółdzielców, czy trzeba zaprosić wszystkich członków na walne? To pytanie zadaje Ministerstwu Infrastruktury coraz więcej spółdzielni. Opinia tego resortu pozbawia je złudzeń. Wynika z niej, że zebrania przedstawicieli są już nielegalne. Wiele spółdzielni jednak się z nią nie zgadza.

[srodtytul]Geneza problemu[/srodtytul]

31 lipca 2007 r. weszła w życie nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=20DA8399C398B30E0A2715C837F9828F?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych [/link](usm). Zastąpiła ona zebrania przedstawicieli walnymi zgromadzeniami (art. 8[sup]3[/sup] usm). Nie wszystkie jednak spółdzielnie podporządkowały się temu przepisowi. Do tej pory w wielu działają zebrania przedstawicieli na podstawie m.in. art. 9 ust. 2 nowelizacji z 14 czerwca 2007 r., który mówi, że dopóki spółdzielnia nie dokona zmian w statucie, dopóty obowiązują stare zapisy.

Czekały one też na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie m.in. art. 8[sup]3[/sup]. Liczyły, że orzeknie on niekonstytucyjność tego przepisu, tymczasem tak się nie stało. [b]TK w wyroku z 15 lipca 2009 r. umorzył postępowanie dotyczące tego uregulowania (sygn. K 64/07)[/b]. Były też propozycje, by przywrócić zebrania przedstawicieli. Na razie jednak spełzły one na niczym. Tymczasem sezon zebrań się zbliża.

[srodtytul]Ministerstwo na nie[/srodtytul]

Reklama
Reklama

Według ministerstwa art. 37 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171204]prawa spółdzielczego[/link] mówi, że walne zgromadzenie może zastąpić zebranie przedstawicieli. Niemniej jednak art. 8[sup]3[/sup] ma charakter przepisu szczególnego względem art. 37. Dlatego stosuje się go w pierwszej kolejności. Poza tym w art. 9 ust. 1 nowelizacji usm ustawodawca zobowiązał spółdzielnie do zmiany statutów nie później niż do 30 grudnia 2007 r. Wyraźnie wskazał więc, do kiedy mają wywiązać się z tego obowiązku.

Wprawdzie jest art. 9 ust. 2 noweli, na który powołują się spółdzielnie, ale można go stosować obecnie tylko do spółdzielni, które uchwaliły zmiany statutów do 30 grudnia 2007 r., złożyły następnie wniosek do sądu rejestrowego, ale nie został on jeszcze rozpatrzony. W innych wypadkach zebranie przedstawicieli jest nielegalne i nie ma prawa podejmować ważnych uchwał.

Na poparcie swoich argumentów ministerstwo przytoczyło wyroki sądów z Warszawy, Gdańska i Krakowa stwierdzające nieważność uchwał podjętych przez zebranie przedstawicieli.

Taka opinia resortu dziwi same spółdzielnie.

– Ministerstwo Infrastruktury całkowicie zmieniło stanowisko – twierdzi Grzegorz Abramek, ekspert Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych. – W ub.r. udzieliło bowiem odpowiedzi rzecznikowi praw obywatelskich, w której prezentuje całkowicie inne poglądy. W swojej opinii ponadto przytacza wyłącznie wyroki popierające jego tezę, tymczasem są i takie, które utrzymują w mocy uchwały podejmowane przez zebranie przedstawicieli.

[srodtytul]Co pozostaje w mocy[/srodtytul]

Reklama
Reklama

Zebranie funkcjonuje m.in. w spółdzielni Ruda w Warszawie. Kolejne jego posiedzenie ma się odbyć w I połowie roku. Będzie głosowało nad zmianami w statucie wprowadzającymi walne zgromadzenie.

– Znam postanowienie Sądu Okręgowego z Warszawy z 4 listopada 2009 r. stwierdzające, że art. 9 ust. 2 nie mówi, które postanowienia statutu pozostają w mocy, a które nie. Nie zawiera też ograniczeń co do podejmowanych uchwał – wyjaśnia Dariusz Śmierzyński, prezes Rudy. Dysponuje też opiniami prawników, że nadal można zwoływać zebrania i podejmować uchwały. – SN w swoich orzeczeniach staje ponadto na stanowisku, że statuty są rodzajem umowy cywilnoprawnej, które można zmieniać, kiedy się chce – dodaje.

[ramka][b]Jaka jest rola walnego zgromadzenia[/b]

- Zatwierdza sprawozdanie roczne i finansowe spółdzielni oraz udziela absolutorium członkom zarządu,

- rozpatruje wnioski wynikające z protokołu lustracji,

- podejmuje uchwały o sprzedaży nieruchomości, połączeniu, podziale oraz likwidacji spółdzielni,

Reklama
Reklama

- ustala najwyższą sumę zobowiązań, jaką spółdzielnia może zaciągnąć,

- rozpatruje w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołania od uchwał rady np. w sprawie podwyżek opłat za mieszkanie,

- zmienia statut,

- decyduje o przystąpieniu lub wystąpieniu spółdzielni ze związku rewizyjnego.[/ramka]

[i] masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

Reklama
Reklama

[mail=r.krupa@rp.pl]r.krupa@rp.pl[/mail][/i]

Czy w tym roku można zwoływać zebrania przedstawicieli, w których uczestniczą tylko reprezentanci spółdzielców, czy trzeba zaprosić wszystkich członków na walne? To pytanie zadaje Ministerstwu Infrastruktury coraz więcej spółdzielni. Opinia tego resortu pozbawia je złudzeń. Wynika z niej, że zebrania przedstawicieli są już nielegalne. Wiele spółdzielni jednak się z nią nie zgadza.

[srodtytul]Geneza problemu[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama