Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy w dwóch firmach produkujących farby i lakiery nie doszło do zawarcia niedozwolonych porozumień z sieciami sklepów wielkopowierzchniowych. [wyimek]411 mln zł to najwyższa kara nałożona przez UOKiK za zmowę cenową[/wyimek]
Prawdopodobnie chodzi o niedozwolone działanie polegające na wspólnym ustalaniu cen sprzedawanych wyrobów. UOKiK prowadzi postępowanie wobec Nobilesu (obecnie Akzo Nobel Coatings) oraz Castoramy Polska, OBI , Leroy Merlin, Praktikera i Przedsiębiorstwa Handlowego Chemia. Kolejne dotyczy Tikkurili i Castoramy oraz Praktikera. UOKiK bada też, czy nie doszło do zmowy pomiędzy firmą Jotul Polska (dystrybutor pieców oraz kominków) i jego 70 przedstawicielami handlowymi.
W ostatnich kilku latach UOKiK nałożył kary za niedozwolone porozumienia ograniczające konkurencję, w tym zwłaszcza za zmowy cenowe na kilkaset firm działających na rynku materiałów budowlanych. Największa objęła producentów cementu, którzy przez ponad 11 lat dzielili rynek i ustalali ceny, wymieniając się w tym celu informacjami poufnymi. Ustalona kara 411 mln zł była największą w 20-letniej historii UOKiK. Wszystkie ukarane firmy odwołały się od tej decyzji do sądu.
W ocenie przedstawicieli UOKiK branża materiałów budowlanych należy do gałęzi przemysłu bardzo podatnych na różnego rodzaju zmowy. – Branża materiałów budowlanych jest podatna na niedozwolone porozumienia, gdyż w większości oferowane przez nią produkty mają podobną jakość, producenci i dystrybutorzy mogą konkurować jedynie ceną – mówi Wojciech Szymczak, dyrektor departamentu analiz rynku UOKiK.