Dwie ulgi przy sprzedaży jednego mieszkania

Sprzedający lokum, w którym udziały kupował w różnym czasie, może skorzystać ze zwolnienia dla spłacających kredyt oraz ulgi mieszkaniowej

Publikacja: 08.05.2010 04:36

Dwie ulgi przy sprzedaży jednego mieszkania

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

W 2006 r. czytelniczka kupiła udział w mieszkaniu będącym odrębną nieruchomością wynoszący 1/2. Resztę udziału w tym lokum kupili jej rodzice. W 2008 r. rodzice notarialnie darowali jej swój udział. W tym samym roku czytelniczka zaciągnęła kredyt hipoteczny na kupno większego mieszkania. W 2010 r. zamierza sprzedać to pierwsze i pieniądze uzyskane z tej transakcji przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego na drugie. Pyta, czy zapłaci podatek od sprzedaży mieszkania.

Udziały w sprzedawanym lokalu czytelniczka nabyła w okresie, kiedy przepisy dotyczące opodatkowania sprzedaży nieruchomości oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu się zmieniały. Do opodatkowania udziału nabytego w 2006 r. mają zastosowanie przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2006 r., a nabytego w 2008 r. – w wersji obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. To samo dotyczy obowiązujących w tym okresie zwolnień z podatku od sprzedaży.

[srodtytul]Przychód na spłatę kredytu [/srodtytul]

W myśl przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. przychód ze sprzedaży udziału wynoszącego 1/2 objęty jest zryczałtowanym 10-proc. podatkiem dochodowym. Czytelniczka skorzysta w odniesieniu do tego przychodu ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do wskazanej daty, jeśli w ciągu 14 dni od daty sprzedaży złoży w urzędzie skarbowym oświadczenie, że w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży przeznaczy ten przychód na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie udziału nabytego w 2006 r.

[b] Oczywiście, urząd skarbowy może sprawdzić, czy pieniądze ze sprzedaży w części odnoszącej się do udziału nabytego w 2006 r. zostały rzeczywiście spożytkowane w taki sposób.[/b]

[srodtytul]Z darowizny inaczej[/srodtytul]

Z kolei pieniądze ze sprzedaży w części przypadającej na udział nabyty przez czytelniczkę w 2008 r. od rodziców w drodze darowizny będą objęte – co do zasady – obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. 19-proc. podatkiem od dochodu. Podstawą obliczenia tego podatku jest dochód, czyli kwota uzyskana ze sprzedaży pomniejszona o koszty jego uzyskania. Ponieważ w wypadku darowizny od rodziców nie ma w praktyce kosztów uzyskania, obdarowany, który nie poczynił wydatków na mieszkanie zwiększających jego pierwotną wartość, musi oddać fiskusowi w razie sprzedaży 19 proc. jego wartości.

Jednakże czytelniczka może skorzystać ze zwolnienia z tego podatku, tzw. ulgi meldunkowej. Obejmuje ona dochody ze sprzedaży mieszkań i domów mieszkalnych nabytych w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. (art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.).

[srodtytul]Dwa warunki [/srodtytul]

Podstawowy warunek ulgi meldunkowej to wylegitymowanie się co najmniej 12-miesięcznym okresem zameldowania na pobyt stały w danym mieszkaniu przed datą sprzedaży.[b] Okres ten nie musi bezpośrednio poprzedzać tej daty.[/b] Słowem, czytelniczka skorzysta z ulgi i nie będzie oddawała 19 proc. wartości udziału darowanego jej przez rodziców w 2008 r., jeśli była zameldowana w swym pierwszym mieszkaniu np. od 1 września 2006 r. do 1 września 2007 r. czy od 3 marca 2007 r. do 4 czerwca 2010 r.

Drugi warunek ulgi meldunkowej to złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia, że spełniamy warunki do korzystania z niej, tzn. że legitymujemy się wymaganym okresem stałego meldunku w sprzedawanym mieszkaniu. Oświadczenie to składa się w terminie zeznania podatkowego za rok, w którym lokum zostało sprzedane (art. 8 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – DzU nr 209, poz. 1316).

[ramka][srodtytul]Co z udziałem w gruncie [/srodtytul]

Z odrębną własnością lokalu związany jest udział we własności gruntu lub prawie użytkowania wieczystego gruntu. Przynajmniej niektóre urzędy i izby skarbowe uznają, że ulga meldunkowa obejmuje wyłącznie wartość mieszkania czy budynku mieszkalnego. Od wartości udziału we własności gruntu lub w prawie wieczystego użytkowania należy się zatem 19-proc. podatek. Taka interpretacja wydaje się jednak nieprawidłowa i można oczekiwać, że w razie sporu stanowisko sądu administracyjnego będzie korzystne dla podatników (pisaliśmy o tym: „Urząd wyciąga rękę po udziały”, „Rz” z 31 marca). [b]Udział we własności gruntu lub prawie użytkowania wieczystego jest bowiem nierozerwalnie związany z odrębną własnością lokalu. Bez niego nie można go sprzedać. [/b]Nie ma on więc żadnej konkretnej wartości rynkowej.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=i.lewandowska@rp.pl]i.lewandowska@rp.pl[/mail][/i]

W 2006 r. czytelniczka kupiła udział w mieszkaniu będącym odrębną nieruchomością wynoszący 1/2. Resztę udziału w tym lokum kupili jej rodzice. W 2008 r. rodzice notarialnie darowali jej swój udział. W tym samym roku czytelniczka zaciągnęła kredyt hipoteczny na kupno większego mieszkania. W 2010 r. zamierza sprzedać to pierwsze i pieniądze uzyskane z tej transakcji przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego na drugie. Pyta, czy zapłaci podatek od sprzedaży mieszkania.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem