Stagnacja albo lekkie ożywienie – tak oceniają rynek wtórny pośrednicy w największych miastach. W najbliższych miesiącach zasadniczych zmian cen raczej nie przewidują. Niektórzy prognozują minimalne spadki, inni – niewielkie korekty w górę. Najszybciej sprzedają się małe i tanie lokale. Wynika to z ograniczonych możliwości finansowych nabywców. Nadal sporą grupę kupujących lokale stanowią ci, którzy traktują je jako lokatę kapitału. Inwestują zwykle w niewielkie mieszkania przeznaczone na wynajem. Na ogół można wynegocjować spore upusty od stawki ofertowej. Sztywne ceny utrzymywane są jedynie w przypadku ofert o wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji.

[ramka][srodtytul]Jak czytać barometr?[/srodtytul]

Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.

[b]Barometr powstał przy współpracy z: [/b]

Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. [/ramka]