>> Marże kredytowe banki podają w procentach i doliczają je do wskaźników rynkowych (WIBOR, LIBOR, EURIBOR), obliczając ratę kredytu.
>> Mimo że w ciągu ostatnich czterech tygodni pojawiło się wiele nowych promocji, to nie widać tego wcale na wykresie średnich marż hipotecznych. – Banki w ostatnim miesiącu kładły głównie nacisk na obniżanie prowizji. Większość obniżek marż, jakich podjęły się banki, dotyczyła ofert, w ramach których dokupić trzeba było np. dodatkowe ubezpieczenie – komentuje Natalia Czaplewska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
>> W maju średnie marże kredytowe nieco wzrosły. Przyczyną była podwyżka w Banku BPH, który podniósł marże kredytów mieszkaniowych we wszystkich czterech walutach o 1,5 pkt proc.
>> Średnie marże kredytów złotowych wynosiły w maju 2,89 proc. Wzrost przeciętnych marż w odniesieniu do poprzedniego miesiąca w tym przypadku był nieznaczny, ponieważ Bank Pekao SA obniżył marże w naszej rodzimej walucie o 0,75 pkt proc., a Bank Zachodni WBK – 0,5 pkt proc. – wyjaśnia Natalia Czaplewska. – Nieznacznie, bo o 0,15 pkt proc., wzrosły średnie marże kredytów udzielanych w euro. W maju wyniosły one średnio 3,69 proc.
>> Średni koszt finansowania kredytów denominowanych do franków szwajcarskich wzrósł z 4,88 proc. do 5,34 proc. Marże kredytów frankowych udzielanych w ramach ofert wiązanych kształtowały się natomiast na poziomie 3,80 proc.