[b]Czy do opłaty adiacenckiej mogę przedstawić kosztorys podłączenia własnego domu do kanalizacji miejskiej? Czy w wyniku tego ta opłata może być pomniejszona o tę kwotę? Urzędniczka powiedziała, że opłata może być mniejsza tylko w przypadku, gdybym miał swój udział finansowy w zakładaniu kanalizacji miejskiej w drodze przed moją posesją.[/b]
[i](nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]
[b]Tomasz Ludwik Krawczyk, [i]Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy:[/i][/b]
– Niestety, co do opłaty adiacenckiej urzędniczka ma rację. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami opłata jest należna, gdy „zostały stworzone warunki do podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej”, zaś „nieruchomość”, o której tu mowa, to nieruchomość gruntowa, czyli inaczej mówiąc, pana działka, nie zaś znajdujący się na niej budynek. Jeżeli zatem nie uczestniczył pan w kosztach budowy kanalizacji do granicy pana działki (znajdującej się w drodze publicznej), to nie ma podstaw do obniżenia opłaty adiacenckiej.
Warto natomiast sprawdzić (o ile nie minął już 2-tygodniowy termin na zaskarżenie decyzji o opłacie), czy spełnione zostały inne przesłanki jej nałożenia, m.in. czy sporządzono prawidłowy operat szacunkowy wykazujący wzrost wartości pana nieruchomości wskutek podłączenia, czy od podłączenia nie minęło więcej niż trzy lata, i czy pana działka nie jest działką rolną ani leśną (by wskazać tylko najczęściej spotykane rodzaje uchybień przy wydawaniu decyzji o opłacie adiacenckiej). W razie zaś stwierdzenia w tym zakresie uchybień należałoby zaskarżyć decyzję o nałożeniu opłaty do SKO.