Chodzi o nieruchomości oddane w użytkowanie przed 1 stycznia 1998 r. (tego dnia weszła w życie obecna ustawa o gospodarce nieruchomościami), dla których ustalono wyższe opłaty niż 3 proc.
To sedno czwartkowego wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego (sygnatura akt I ACa 1012/10)
, pierwszego w takiej kwestii.
W tej sprawie rodzina N., właściciele pensjonatu w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą, wystąpiła o ustalenie niższej, 1-proc. opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste działki. W umowie z gminą o oddanie parceli przed 15 laty ustalono opłatę na 5 proc. (miała tam być prowadzona działalność gospodarcza). Zgodnie zaś z art. 72 ust. 3 ustawy stawki opłaty wynoszą od 0,3 proc. (np. obiekty obronne czy sakralne) do 3 proc., ale gmina może tę najwyższą zwiększyć (przed oddaniem gruntu). Tak było w tym wypadku (rada gminy podjęła odpowiednią uchwałę).
Z czasem państwo N. przeprowadzili na posesji przeróbki (gmina twierdzi, że nieistotne), m.in. dobudowali lokal mieszkalny dla siebie. W ich ocenie obiekt nabrał charakteru sportowo-mieszkaniowego, tak więc opłata powinna wynosić 1 proc. ceny nieruchomości. Wystąpili więc o zmniejszenie stawki. A ponieważ działka wyceniona jest na 2,4 mln zł, chodzi o znaczne pieniądze.