Warto też przeanalizować, dlaczego jedne produkty są wyraźnie droższe od innych, konkurencyjnych. Może się bowiem okazać, że te droższe mają wysokie parametry użytkowe i w krótkim czasie zwrócą nam się poniesione nakłady (np. lepsze parametry bloczków ściennych to mniejsze wydatki na ogrzewanie, energooszczędne rozwiązania okienne i zaawansowana technika grzewcza – mniejsze zużycie energii itp.). Budowanie z najtańszych materiałów to nie sztuka. Sztuką jest budować z materiałów o wysokich parametrach za przystępną cenę.
Co trzeba zapisać w umowie z wykonawcą?
Umowa dotycząca wykonania robót nie musi być rozbudowana. Powinna jednak zawierać podstawowe informacje o zakresie robót, terminie wykonania, gwarancji, rozliczeniach.
Warto zwrócić uwagę, czy zapisy kwotowe i inne pozostałe ustalenia finansowe obejmują podatek VAT, czyli czy są to kwoty brutto. Wykonawcy nagminnie stosują taktykę podawania kwot netto, bez wliczonego podatku, by na pierwszy rzut oka uczynić swą ofertę atrakcyjniejszą. Często staje się to pułapką dla nieuważnych inwestorów. Zdarza się też, że wykonawcy, przysyłając ofertę na swoje prace, „zapominają" ująć w niej np. ścianki działowe poddasza, wykonanie kominów czy tarasu. Taka oferta siłą rzeczy jest tańsza od innych przez mniejszy zakres robót. Po zaakceptowaniu przez inwestora może się okazać dotkliwą lekcją, gdy przyjdzie do końcowych rozliczeń.
Co zatem powinno być w kosztorysie robót?
Żądając od wykonawców kosztorysu, trzeba zaznaczyć, że oczekujemy oferty na całość zadanych prac, a nie jednostkowych kosztów wykonania. Np. wymagajmy całościowej oferty na wykonanie stanu surowego, a nie tylko cen za wymurowanie mkw. ściany konstrukcyjnej czy działowej. Kosztorys całościowy powinien zawierać wyszczególnienie prac – otrzymując go, musimy widzieć, jakie roboty obejmuje i ile za nie zapłacimy.