Kolejne korzystne wyroki to dobra wiadomość dla deweloperów i ich klientów. Wygrany spór z fiskusem oznacza, że cena mieszkania nie wzrośnie o wyższy VAT od przylegającego do niego ogródka. Niestety, urzędy nie chcą się zgodzić na niższy podatek i argumentują, że preferencyjną 8-proc. stawką są objęte same lokale mieszkalne.
– Deweloperzy najczęściej wliczają należność za ogródek w cenę mieszkania – mówi Łukasz Jamróz, doradca podatkowy, menedżer w Accreo Taxand. – Tak naprawdę klient nabywa udział w nieruchomości wspólnej i przyznane mu zostaje prawo do wyłącznego korzystania z dodatkowej powierzchni. Nie jest ona odrębnie wyceniana, a całość obejmuje obniżona stawka na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.
– Ogródek, który jest naturalnie połączony i ściśle związany z lokalem, nie powinien być opodatkowany inną stawką – dodaje Władysław Varga, doradca podatkowy, partner w Taxpoint.
Fiskus ma inne zdanie. „Sprzedaż prawa do korzystania z ogródka przydomowego, nawet jeśli następuje z lokalem mieszkalnym, będzie podlegać opodatkowaniu 23-proc. stawką podatku" – czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-1802/10-4/EN).
8 procent wynosi obniżona stawka VAT na mieszkania do 150 mkw. i domy do 300 mkw.