Obecnie różnego typu spółki zawierają z osobami starszymi umowy dożywocia. W zamian za mieszkanie oferują im dopłatę do emerytury. Najczęściej jednak pozbycie się własności mieszkania wartego kilkaset tysięcy złotych (następuje w chwili zawarcia umowy) daje zaledwie kilkusetzłotowy dodatek do świadczenia (patrz ramka).
Majątek za grosze
– Seniorzy nie zdają sobie nawet sprawy, jak bardzo ryzykują, zawierając tego typu umowy. Jeżeli taka spółka upadnie, nie będzie ani dodatkowych pieniędzy, ani mieszkania. Wszelkie spory zaś trzeba rozwiązywać w sądzie w drodze długotrwałego procesu – mówi mec. Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.
Wyjaśnia, że przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy dożywocia zostały stworzone przede wszystkim na użytek wsi. Chodziło o przekazywanie gospodarstw rolnych.
Zagrożenia, które dziś czyhają na seniorów oddających swoje mieszkania, ma wyeliminować projekt założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Właśnie został on przekazany rządowi. Jego autorem jest Ministerstwo Finansów.
Bez granic wiekowych
Zgodnie z projektem tego typu kredytów będą mogły udzielać banki, zakłady ubezpieczeniowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i inne instytucje finansowe, które się na to zdecydują.