Prawo do tego przyznają mu obowiązujące od 1 stycznia przepisy ustawy o efektywności energetycznej. Są niezbędne do wdrożenia systemu świadectw efektywności energetycznej. Chodzi o tzw. białe certyfikaty. Mają zachęcać do oszczędzania energii. Starać się o nie mogą osoby prywatne i instytucje. Będzie je wydawał prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Część uregulowań z ustawy weszła w życie w wakacje. Teraz zaczynają obowiązywać delegacje ustawowe do wydania aktów wykonawczych. Chodzi o trzy rozporządzenia oraz obwieszczenie ministra gospodarki oraz jedno rozporządzenie ministra finansów.
Pierwsze rozporządzenie dotyczy szkoleń osób, które będą przygotowywać audyty efektywności energetycznej niezbędne w przetargu na uzyskanie białego certyfikatu. Kolejne mają określać: metodologię sporządzania tych świadectw, a także wyników badań statystycznych w zakresie oszczędnego gospodarowania energią oraz ubezpieczania audytorów.
– Na razie żadnego z nich nie ma. Wciąż trwają prace nad ich projektami. Pierwsze – w sprawie szkoleń – wejdzie w życie pewnie na początku roku, kolejne, dotyczące metodologii – w marcu, pozostałe zaś w drugim półroczu 2012 r. – wyjaśnił Arkadiusz Węglarz, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii.
Od 1 stycznia wchodzą też w życie przepisy o organizowaniu przetargów na białe certyfikaty przez prezesa URE. Zobowiązują go do przeprowadzania ich przynajmniej raz w roku. Pierwszy odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie 2012 r.