Aktualizacja: 13.07.2020 11:24 Publikacja: 13.07.2020 11:14
Foto: 123rtf
Potem dotychczasowemu najemcy będzie przysługiwać prawo przedłużenia umowy najmu na czas nieokreślony. 108 lokali przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie powstało w ramach rządowego programu Mieszkanie +. Osiedle wybudowało Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego we współpracy ze spółką PFR Nieruchomości w ramach rynkowej części rządowego programu.
To czwarty, ostatni etap inwestycji. Na terenie całej gminy Jarocin, powstało w sumie 366 mieszkań. W nowym trzykondygnacyjnym budynku najemcom zaoferowano 35-metrowe mieszkania z dwoma pokojami i 55-metrowe z trzema. Lokale są wykończone pod klucz.
O atrakcyjności Pomorza dla inwestorów decyduje nie tylko kwestia ułatwień, świetnie wyszkolonych kadr czy dobrego położenia. Niezwykle istotna staje się kwestia energii, a Pomorze staje się zagłębiem energii bezemisyjnej. Z jednej strony w krótszej perspektywie staniemy się centrum inwestycji w morskie farmy wiatrowe, z drugiej, w dłuższej perspektywie, mamy energetykę jądrową. To będzie decydowało o zainteresowaniu inwestorów - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Ceny nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w lutym były niższe niż lokali będących już w ofercie – wynika z analiz Cenatorium.
Podaż mieszkań wzrosła nie tylko w metropoliach, ale i w otaczających je miejscowościach – wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl
Polski rynek inwestycyjny zwiększa obroty. W nieruchomości komercyjne zainwestowano w zeszłym roku prawie 5 mld euro, to wzrost o 130 proc.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rodzimy kapitał lokuje w nieruchomościach komercyjnych w Polsce coraz więcej, ale to wciąż niewiele na tle innych rynków – mówi Daniel Bienias, szef CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego muszą rozliczyć podatek VAT od najmu prywatnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy rozliczeniach, by nie popełnić błędu?
Rynek najmu mieszkań popularnych działa na zwolnionych obrotach. Może zamiast w zwykłe mieszkanie zainwestować w lokal z wyższej półki albo luksusowy apartament? Zamiast tańszego mieszkania na obrzeżach wybrać nieruchomość w centrum miasta?
Przepisy zabraniają amortyzacji własnego mieszkania. Skarbówka twierdzi, że zakaz dotyczy też nakładów poniesionych na obcy lokal.
Wydatki na fit-out są ponoszone w celu dostosowania obiektu do potrzeb i oczekiwań konkretnego klienta, więc nie są atrakcyjne ani pożądane dla kolejnego najemcy. Nie stanowią zatem ulepszenia środka trwałego.
Prace dostosowujące wynajmowane lokale dla potrzeb konkretnych najemców (tzw. fit-out) nie są wydatkami na ulepszenie środka trwałego (budynku). Powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu jako tzw. koszty pośrednie.
Zarabiający na wynajmie prywatnym są opodatkowani ryczałtem. Zeznanie roczne muszą złożyć na formularzu PIT-28. Podatek jest płacony od przychodu, ryczałtowcy nie odliczają kosztów, nie korzystają też z kwoty wolnej i ulgi na dzieci.
W przypadku obciążania najemców kosztami zużycia mediów właściciele mieszkań często mają wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć i udokumentować poniesione wydatki, aby nie narazić się na spór z fiskusem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas