Coraz więcej miast nie chce jednak rozdawać mieszkań niemal za darmo. Obcinają więc rabaty na lokale, które sprzedają najemcom.
W Poznaniu, jak informuje Magdalena Gościńska z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, najemca, który chce dziś wykupić zajmowane mieszkanie, musi zapłacić za nie cenę rynkową.
– Bonifikaty przysługują jedynie tym lokatorom, którzy wniosek o wykup złożyli przed końcem 2008 roku – mówi Magdalena Gościńska. Przysługująca zniżka to 65 proc. ustalonej przez rzeczoznawcę ceny. Dodatkowe 25 proc. zniżki można uzyskać przy jednorazowej zapłacie gotówką, kolejne 1,5 proc. – za każdy pełny rok zamieszkiwania w lokalu. – Bonifikaty uwzględnia się kolejno od kwoty pozostałej po odliczeniu wcześniejszej zniżki. Łączny rabat nie może przekroczyć 90 proc. ceny – mówi Magdalena Gościńska.
Bonus za gotówkę
Nowe zasady wykupu mieszkań komunalnych wprowadza też stolica.
W Warszawie można dziś przejąć czynszówkę za dziesięć procent jej wartości. Warunek: najemca zajmuje mieszkanie co najmniej dziesięć lat i płaci za nie od ręki. Jeśli mieszka krócej, może liczyć na 80 proc. zniżki. Od stycznia 2013 roku prywatyzacja nie będzie już tak korzystna dla najemców.