Dopiero na tak przygotowane podłoże nakładamy warstwę dociskową, pamiętając o dylatacjach i wykonaniu jej w minimalnej grubości 40 mm. Jako hydroizolację tarasów zaleca się stosować dwuskładnikowe wyroby izolacyjne, produkowane na bazie cementu (składnik suchy) i wodnej dyspersji tworzyw sztucznych (składnik mokry).
Ważne też jest zadbanie o hydroizolację i uszczelnianie w obrębie dylatacji oraz krawędzi połączeń ścian i płaszczyzny tarasu, które zabezpieczą potencjalne miejsca przecieków. Izolację trzeba wywinąć na ścianę tarasu - na wysokość 15 cm - i przykryć cokołem. Dopiero tak przygotowany taras jest gotowy do przeprowadzenia prac glazurniczych.
Jaki klej
Najistotniejszy przy ostatnim etapie wykańczania tarasu jest właściwy dobór kleju, zaprawy do spoinowania i płytek. Ważne jest, by do klejenia i fugowania układanych na tarasie płytek ceramicznych stosować kleje i zaprawy do spoinowania elastyczne, ponieważ ceramiczne okładziny połączone są z podłożem w sposób przenoszący siły: pod wpływem zmiennych temperatur powstają naprężenia. Oba produkty powinny mieć jak najwyższe parametry techniczne. Jeśli chodzi o kleje, musi być to C2 wg PN-EN 12004:2008, czyli kleje o podwyższonych parametrach, a jeszcze lepiej kleje oznaczone dodatkowo symbolem S1 (odkształcalne).
Przy wyborze kleju trzeba być bardzo uważnym, ponieważ to on odpowiada za przenoszenie różnicy rozszerzalności poprzecznej odpowiedzialnej za odporność na zmiany temperatury. Latem płyta na tarasie rozgrzewa się nawet do 80 stopni C, a zimą jej temperatura spada do -20 C. Największe różnice temperatur powstają jednak podczas gwałtownych letnich ochłodzeń (np. w czasie burzy) i zimą podczas spadania temperatury poniżej zera.
Jak wypełniać
Oprócz właściwych parametrów kleju, konieczne jest także stuprocentowe wypełnienie powierzchni między płytkami a podłożem. Puste miejsca tworzące się pod nimi są miejscem gromadzenia się wody, która na skutek procesów zamarzania i odmarzania może prowadzić do stopniowego osłabiania połączenia klejowego i w efekcie nawet do pękania płytek. Przy nakładaniu kleju, ważne jest pamiętanie o podwójnym smarowaniu (płytka plus podłoże), a także o dobraniu kleju pod względem grubości warstwy – absolutnym minimum jest 4 mm.
Z drugiej strony nie wolno zapominać, by stosować się do zaleceń producenta, ponieważ warstwa kleju nie może być zbyt gruba. Jeśli kleju będzie za dużo, płytki mogą popękać, a już na pewno szkliwo, którym są pokryte. Można także wykorzystać kleje samorozpływne, które zapewnią całkowite wypełnienie przestrzeni podpłytowej już przy jednokrotnym rozprowadzeniu grzebieniem o zębach półokrągłych.