Ile można zaoszczędzić stawiając energooszczędny obiekt

Hala sportowa w Słomnikach i kościół w Nowym Targu to budynki budynki pasywne. Ile kosztuje ich ogrzewanie?

Aktualizacja: 27.04.2012 12:10 Publikacja: 27.04.2012 10:58

Pierwszy w Europie kosciół pasywny stanął w Nowym Targu

Pierwszy w Europie kosciół pasywny stanął w Nowym Targu

Foto: Termo Organika

Oba budynki, zaprojektowane w krakowskim biurze projektowo-wdrożeniowym  Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha w ciągu roku zużywają na ogrzewanie 15 kWh/m2.

Ciepło w kościele

Jak informuje Jan Karlak, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II, inicjator budowy kościoła w Nowym Targu (pierwszego w Europie kościoła pasywnego), opłaty za ogrzewanie świątyni są sporo niższe niż w  innych kościołach o podobnej kubaturze.

- Koszty ogrzewania i zużycia prądu od października ub.r. do marca br. wyniosły zaledwie 4,5 tysiąca złotych. Tymczasem opłaty za samo ogrzewanie w innych kościołach o porównywanej wielkości, ale zbudowanych w tradycyjnych technologiach, wynoszą ok. 7,5 tys. zł miesięcznie - podaje.

Bryła obiektu została tak ukształtowana, by zminimalizować straty cieplne przez przegrody zewnętrzne. - Ma też zapewnić maksymalne bierne zyski słoneczne w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w lecie. W celu osiągnięcia przez kościół standardu budynku pasywnego zostały wykorzystane  rozwiązania technologiczne i materiały budowlane gwarantujące uzyskanie najwyższych parametrów energooszczędności - mówią przedstawiciele firmy Termo Organika, która uczestniczyła w projekcie.

Ciepło w hali

Z kolei pierwsza w Polsce pasywna hala sportowa o powierzchni 1750 mkw. stanęła  w Słomnikach. - Całoroczne wydatki na jej na ogrzanie to niecałe 5 tysięcy złotych - mówi Tomasz Durbas, kierownik hali. – Ogrzanie konwencjonalnej hali sportowej  o takiej samej powierzchni i kubaturze wynosi mniej więcej 37 tys. zł.

Budynek jest otwarty na południe, tak aby zapewnić maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym. Jest tu także system wentylacji z odzyskiem ciepła, m.in. rekuperatory, ogrzewanie podłogowe,  rolety zewnętrzne i wewnętrzne, energooszczędne okna. Budynek jest ocieplony grubą warstwą styropianu.

Skąd oszczędności

Jak tłumaczą przedstawiciele Termo Organiki, hala sportowa i kościół, tak samo jak każde inne budynki pasywne, to bardzo dobrze izolowane obiekty z odpowiednim systemem wentylacyjnym.

- W starym budownictwie do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 15-35 metrów sześciennych gazu. W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu - tłumaczą. - Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Duża powierzchnia obiektu sportowego czy sakralnego to oszczędności sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Krzysztof Krzemień z Termo Organiki podkreśla, że budynki pasywne muszą mieć grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę izolacji cieplnej.  - Po drugie muszą mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła - tłumaczy.

I dodaje, że okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. - Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie - mówi Krzysztof Krzemień.

Oba budynki, zaprojektowane w krakowskim biurze projektowo-wdrożeniowym  Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha w ciągu roku zużywają na ogrzewanie 15 kWh/m2.

Ciepło w kościele

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Nieruchomości
Develia chce rosnąć na rynku mieszkaniowym. Przejęcia przyspieszą wzrost
Nieruchomości
Urzędy w nowoczesnych biurowcach. Jakie zapisy chronią takich najemców?
Nieruchomości
Dzień prawdy dla zadłużonego dewelopera. Czy wypłacił odsetki od obligacji?
Nieruchomości
Obiekty handlowe rosną w mniejszych miastach. Debiutują u nas nowe marki
Nieruchomości
Hiszpański rynek nieruchomości kusi, ale się zmienia. Polacy poprawią rekord?