Przepisy dotyczące podatku od spadku i darowizny tylko w niewielkim stopniu różnią te dwie podstawy nabycia. Darowiznę mieszkania, jak również zapis windykacyjny, można dokonać jedynie w formie umowy sporządzonej u notariusza, a obdarowany lub zapisobiorca ponosi koszty taksy notarialnej.
W przypadku nabycia mieszkania w drodze postępowania spadkowego, na podstawie postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku, osoby należące do grona zwolnionych z podatku od spadku, aby skorzystać w pełni ze zwolnienia muszą w ciągu sześciu miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu zgłosić nabycie w urzędzie skarbowym.
W przypadku osób najbliższych (osoby zaliczane do pierwszej grupy pokrewieństwa: małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie) zasady dotyczące nabycia mieszkania w drodze spadku czy darowizny są bardzo podobne.
Należy jednak zwrócić uwagę, że przy dalszej rodzinie (druga grupa pokrewieństwa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych) korzystniejsze podatkowo od darowizny jest dziedziczenie i zapis windykacyjny, gdyż jedynie te formy nabycia mieszkania w drugiej grupie pokrewieństwa podlegają uldze od podatku.
Gdy dostanę dom w prezencie od siostry matki – płacę podatek? A gdyby przekazała ona nieruchomość najpierw matce, a ta potem mnie?
Darowizna nieruchomości od siostry matki, czyli ciotki, nie jest zwolniona z podatku od darowizny, ponieważ rodzeństwo rodziców zaliczane jest przez ustawodawcę do II grupy. Zgodnie z treścią art. 4a. 1 przepisu ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.