Fiskus nie pozwala jednak korzystać ze zwolnienia, gdy mieszkanie jest wynajmowane firmie udostępniającej je turystom.
Takie mieszkania to popularna ostatnio lokata kapitału. Polega na tym, że inwestor kupuje lokal nad morzem lub w górach, oddaje w najem deweloperowi (lub innej wyspecjalizowanej firmie), który podnajmuje je turystom. Właściciel nie zajmuje się bieżącą obsługą mieszkania, inkasuje tylko wynagrodzenie.
Zdaniem fiskusa musi do niego doliczyć VAT. Wprawdzie lokale nadal są przeznaczone do mieszkania, ale właściciel wynajmuje je firmie, a nie osobom fizycznym.
Fiskus się nie zgadza
Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2011 r. (nr IPPP3/443-173/11-2/JF). Właścicielka mieszkania podpisała umowę ze spółką z o.o., która zobowiązała się wynajmować je na kilka dni turystom i biznesmenom. Zastrzegła w niej, że spółka może wykorzystywać lokal tylko na cele mieszkalne. Bez względu na to, kto będzie korzystał z nieruchomości, zachowany więc zostanie jej mieszkalny charakter.
Warszawska izba skarbowa podkreśliła jednak, że jeśli najemcą jest spółka wykorzystująca lokal mieszkalny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, cel wynajmu zawsze będzie finansowy (gospodarczy). Usługa świadczona przez właścicielkę będzie więc wynajmem na cele działalności gospodarczej najemcy. Tym samym nie będzie spełniała przesłanki zwolnienia. Powinna więc być opodatkowana 23-proc. VAT.