Umowę sprzedaży prawa własności mieszkania lub domu albo własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Umowa przenosząca własność nieruchomości nie może być też zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu (art. 157–158 kodeksu cywilnego).
Klauzula egzekucyjna
W finalnej umowie sprzedaży (ale także w przedwstępnej umowie zawartej w formie aktu notarialnego) można umieścić klauzulę opartą na art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Chodzi o to, aby łatwiej było dochodzić roszczeń z tytułu umowy (głównie zapłaty ceny, choć nie tylko). Strona korzystająca z klauzuli egzekucyjnej nie musi dochodzić roszczenia w sądzie, ale może od razu postarać się o klauzule wykonalności i udać się z aktem notarialnym do komornika celem wyegzekwowania przewidzianych w nim uprawnień.
Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c. tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub np. obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, zwłaszcza lokalu lub nieruchomości, gdy termin zapłaty lub wydania jest wskazany w tym akcie notarialnym. Zamieszczenie klauzuli z art. 777 k.p.c. w akcie notarialnym może wiec chronić obie strony transakcji – zarówno kupującego (zapewniając wydanie lokalu), jak i sprzedawcę (zapewniając uiszczenie ceny).
Klauzulę z art. 777 k.p.c. warto zamieścić zwłaszcza wtedy, gdy w umowie finalnej strony ustalają jakiś przyszły termin wydania nieruchomości (np. za tydzień, za miesiąc), zapłata ceny ma nastąpić w częściach, ratami albo w całości w przyszłości. W umowie przedwstępnej klauzula taka może zabezpieczać zwrot lub zapłatę zaliczki bądź zadatku. Klauzuli egzekucyjnej nie można wpisać do zwykłej umowy przedwstępnej, bo wymagana jest forma aktu notarialnego.
Konieczne wymeldowanie
Obowiązek załatwienia spraw związanych z zameldowaniem w mieszkaniu właścicieli lub członków ich rodzin warto rozstrzygnąć już w umowie przedwstępnej. Gdy do tego nie dojdzie, warto odpowiednie klauzule wpisać do aktu notarialnego umowy przyrzeczonej.