Odwrócone hipoteki funkcjonują bez ustawy

Rozmowa z Jerzym Olszewskim, notariuszem

Publikacja: 02.11.2012 08:20

Odwrócone hipoteki funkcjonują bez ustawy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rz: Panie rejencie, wiem, że Polacy w starszym wieku zawierają nieraz w ramach stosunków sąsiedzkich czy ze znajomymi umowy o wsparcie finansowe, rentę w zamian za przekazanie nieruchomości. Może więc umowy o tzw. odwróconą hipotekę, które notariusze już sporządzają, nie są  potrzebne?

Jerzy Olszewski:

Umowy, jak to pan określił: „sąsiedzkie", mają się tak do hipoteki odwróconej jak kieszonkowe do kredytu bankowego.  Ta pierwsza opiera się na zaufaniu i uczciwości stron. Druga jest profesjonalnym produktem oferowanym przy udziale notariusza (hipoteka odwrócona: umowy renty odpłatnej wraz z umowami dodatkowymi – hipoteką czy użytkowaniem ), który daje gwarancję wypłacania świadczeń oraz zapewnia bezpieczny dach nad głową aż do śmierci. W sytuacji gdy świadomość prawna obywateli jest niska, a skłonność do kombinowania duża, opieranie tak ważnej sprawy jak zabezpieczenia obywateli na stare lata wyłącznie na zaufaniu jest nieporozumieniem i może się  źle dla nich skończyć, tak jak powierzanie pieniędzy parabankom.

Jeśli notariusze zawierają takie umowy, to po co jeszcze ustawa o odwróconej hipotece? Co ona może dać nowego?

Ustawa o odwróconej hipotece jest potrzebna, aby stworzyć system i rynek profesjonalnych podmiotów kapitałowych, na tyle majętnych i wiarygodnych – bo objętych nadzorem instytucji państwa, takich jak na przykład Komisja Nadzoru Finansowego – aby gwarantować bezpieczeństwo zawieranych umów i wypłacanych świadczeń w przyszłości oraz aby przymusić  te podmioty do stosowania wszystkich dostępnych obecnie zabezpieczeń rencisty, niezależnie od stopnia jego świadomości i woli. Także tych zabezpieczeń, które mogą być nawet nieco mniej wygodne dla świadczeniodawcy. Dzisiaj bowiem  jest to  uzależnione wyłącznie od etyki podmiotów, które oferują hipotekę odwróconą,  oraz  od kompetencji i etyki notariusza.

Czy byłby to nowy rodzaj umowy?

Nie należy, moim zdaniem, tworzyć w ramach regulowania rynku nowych umów, ponieważ spowoduje to dualizm polegający na tym, że obok podmiotów zawierających takie umowy i działających na warunkach nowej ustawy będą działać podmioty, które będą zawierać umowy przewidziane dotychczas w kodeksie cywilnym. Właściwym rozwiązaniem byłoby zdefiniowanie zarobkowej działalności gospodarczej w zakresie tego rodzaju umów wraz z regulacją tego rynku oraz   ograniczenie możliwości zawierania umów renty bez stosowania wymagań nowej ustawy, wyłącznie w relacjach prywatnych.

Wróćmy do praktyki: na co powinni uważać seniorzy, bo druga strona – fundusz hipoteczny czy bank – dadzą sobie przecież radę.

Seniorzy powinni przede wszystkim zwracać baczną uwagę na oferującego im tzw. odwróconą hipotekę i kierować się przy wyborze nie tylko kwotą świadczenia, ale także jego realnymi możliwościami. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z takiej oferty trzeba koniecznie skonsultować treść proponowanej umowy z bezstronnym prawnikiem. Senior powinien także wszelkie swe wątpliwości wyjaśnić z notariuszem, który będzie przygotowywał dla niego umowę. Sama zaś umowa powinna bezwzględnie obejmować oprócz zobowiązania do świadczenia renty także zabezpieczenie wypłacalności podmiotu, poprzez ustanowienie hipoteki na rzecz rencisty na zbywanej nieruchomości. Zabezpieczyć należy także prawem rzeczowym dożywotnie prawo użytkowania nieruchomości przez uprawnionego do renty.

Rz: Panie rejencie, wiem, że Polacy w starszym wieku zawierają nieraz w ramach stosunków sąsiedzkich czy ze znajomymi umowy o wsparcie finansowe, rentę w zamian za przekazanie nieruchomości. Może więc umowy o tzw. odwróconą hipotekę, które notariusze już sporządzają, nie są  potrzebne?

Jerzy Olszewski:

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo