– Trójmiejska aglomeracja, w której mieszka dziś około 1,2 mln osób, to wiodący ośrodek gospodarczy na północy kraju, który w ostatnich latach stał się również jedną z czołowych lokalizacji dla centrów usług w Polsce, szczególnie centrów IT oraz finansowo-księgowych. Międzynarodowe korporacje dostrzegają zarówno potencjał gospodarczy i kadrowy, otwartość władz na współpracę z inwestorami, jak i wysoki standard życia w aglomeracji, lokując tu kluczowe projekty z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – mówi Patricia Lannoije, dyrektor działu badań rynku i doradztwa Jones Lang LaSalle.
Jak podaje JLL, tylko w 2012 roku swoje centra w Trójmieście otworzyło pięć zagranicznych korporacji (Bayer AG, WNS, Metsä Group, Misys oraz OIE Support). Na terenie aglomeracji działają również takie firmy, jak: Thomson Reuters, IBM, Sony Pictures Entertainment, Lufthansa Systems Poland, Intel Technology, Arla Foods, Acxiom, Geoban, Nordea, First Data, Zensar Technologies, Jeppesen, Fineos Investment oraz Kainos.
Biurowce w natarciu
Trójmiasto dominuje na rynku biurowym w północnej Polsce. Z danych Jones Lang LaSalle wynika, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w aglomeracji podwoiły się od 2005 r. i obecnie wynoszą 377 tys. mkw. Największym rynkiem w regionie pozostaje Gdańsk, który skupia ponad 50 proc. biurowców (40 proc. jest w Gdyni i 10 proc. w Sopocie).
Gdańsk jest również największym placem budowy w całej aglomeracji. Szczególnym zainteresowaniem deweloperów cieszą się dzielnice Oliwa i Wrzeszcz. W budowie są tam trzy projekty: Olivia Point & Tower (21 000 mkw.), Alchemia faza I (16 500 mkw.) i Centrum Biurowe Neptun (15 300 mkw.). Zasoby powierzchni biurowej w tych dzielnicach zwiększyły się w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. o budynek biurowy Opera Office (EURO Styl 7500 mkw.) oraz biurowiec Garnizon.biz Omega & Gamma. Projekt EURO Stylu został prawie w całości wynajęty jeszcze przed zakończeniem budowy, natomiast Omega & Gamma nadal ma dostępne powierzchnie dla potencjalnych najemców.
– Trójmiejski rynek biurowy był do niedawna zdominowany przez deweloperów działających lokalnie. W ostatnim czasie obserwujemy jednak zainteresowanie aglomeracją ze strony ogólnopolskich i międzynarodowych firm deweloperskich, takich jak Hines, Multi Development czy Echo Investment – zwraca uwagę Magdalena Reńska, dyrektor trójmiejskiego oddziału Jones Lang LaSalle.