Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przyznanie Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem prawa użytkowania wieczystego m.in. terenu, do którego zgłoszono roszczenia, nie wywołało nieodwracalnych skutków prawnych.
Umowa notarialna
Hala Mirowska, zniszczona podczas II wojny światowej, została odbudowana i zagospodarowana przez WSS Społem. W czerwcu 1989 r. miasto przekazało ją spółdzielni w użytkowanie. Po wejściu w życie art. 2c ustawy z 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami przekształciło się w użytkowanie wieczyste. Teren, na którym uwłaszczyło się Społem, obejmował, obok samej Hali, również okoliczne działki, na których stanęły pawilony handlowe. O jedną z nich upomnieli się spadkobiercy byłych właścicieli stojącej tu niegdyś kamienicy na pl. Mirowskim 13.
W 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie uznało, że orzeczenie dekretowe z 1965 r. zostało wydane z naruszeniem prawa. Nie można jednak stwierdzić jego nieważności z powodu nieodwracalnych skutków prawnych. Powstały one na skutek oddania w 1997 r. aktem notarialnym m.in. wspomnianej działki w użytkowanie wieczyste. Dysponowanie prawami do tej nieruchomości umożliwiła Skarbowi Państwa odmowa przyznania prawa własności czasowej, a nie decyzja o przekazaniu działki w użytkowanie.
Sądy orzekły
Następnie sprawą zajęły się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskutek skargi Anny S. i NSA w efekcie skarg kasacyjnych WSS Społem i SKO. WSA nie zgodził się ze stanowiskiem kolegium i uchylił jego decyzje. Nabycie przez Społem użytkowania wieczystego gruntu było skutkiem decyzji z 1989 r. o ustanowieniu prawa użytkowania tego gruntu, a nie decyzji z 1965 r. o odmowie przyznania prawa własności czasowej – orzekł. Taka decyzja nie wywołuje nieodwracalnych skutków prawnych.
W skargach kasacyjnych SKO i Społem przekonywały, że takie skutki jednak nastąpiły. – Spowodowało je orzeczenie dekretowe z 1965 r., gdyż to ono było podstawą ustanowienia użytkowania wieczystego na rzecz Społem – argumentował adw. Marcin Kuczyński, reprezentujący WSS.