– W sierpniu stopa WIBOR 3M wynosiła 2,69–2,71. W porównaniu z jej kursem sprzed roku, który oscylował wokół wartości 5, jest to dość znaczący spadek. W praktyce oznacza to odczuwalne zmniejszenie obciążeń kredytowych i wzrost przeciętnej zdolności kredytowej – komentuje Gabriela Drzymalska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
Dodaje, że spadki WIBOR, głównego składnika oprocentowania kredytów mieszkaniowych, banki częściowo rekompensują sobie poprzez podnoszenie marży.
W ostatnim miesiącu marża dla modelowego, standardowego kredytu w wysokości 300 tys. zł, przy 20-procentowym wkładzie własnym, wynosiła 2,53 proc. – podaje Comperia.pl.
– Na niezmienionym poziomie od kilku miesięcy utrzymują się natomiast marże standardowych kredytów denominowanych w euro oraz dolarach amerykańskich. Wynoszą one odpowiednio 6,18 proc. i 9,2 proc., czyli dokładnie tyle samo, ile zanotowano w lipcu i czerwcu – wylicza Gabriela Drzymalska.
Zwraca uwagę, że nieco inaczej kształtują się z kolei promocyjne marże dla kredytów sprzedawanych w ramach oferty pakietowej.