Sporządzając wykaz lokali przeznaczonych do zbycia, zarząd gminy (dzielnicy) musi uzyskać opinię rady gminy, a sam wykaz opublikować w odpowiedniej formie. W odwrotnej sytuacji, gdy lokal zostaje przy gminie, przepisy nie określają takich warunków – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, uwzględniając skargę kasacyjną Zarządu Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy (sygnatura akt: I OSK 1686/13).
W 1996 r. zarząd poinformował Marię D. o przeznaczeniu do sprzedaży zajmowanego przez nią mieszkania. Lokatorka złożyła wniosek dopiero w 2011 r., po sporządzeniu w 2010 r. aneksu do umowy najmu. W aneksie stwierdzono, że osobą uprawnioną do wspólnego zamieszkiwania na zasadzie użyczenia części lokalu jest wnuczka Marii D.
W kwietniu 2012 r. zarząd zmienił uchwałę z 1996 r. w sprawie ogłoszenia wykazu lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży w budynku przy ul. Brazylijskiej. W § 1 wykreślił z wykazu mieszkanie zajmowane przez Marię D. Uzasadnił to regułami racjonalnego gospodarowania zasobem mieszkań i dużą liczbą osób czekających na przydział lokum.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Maria D. zarzuciła, że nie wskazano, dlaczego wykreślono z wykazu zajmowany przez nią lokal w sytuacji, gdy do wykupu w budynku przy ul. Brazylijskiej przeznaczono 30 mieszkań.
WSA uwzględnił skargę. Zarząd, zmieniając uchwałę, nie zasięgnął bowiem opinii rady gminy ani nie podał uchwały do publicznej wiadomości. Taki wymóg w razie przeznaczenia lokalu do sprzedaży przewidują art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz uchwała Rady Warszawy z 2004 r. w sprawie sprzedaży, zamiany i nabywania lokali mieszkalnych (...). Ana- logiczne zasady powinny, zdaniem sądu, obowiązywać w razie zmiany uprzednio sporządzonych i opublikowanych wykazów. Uchwała w części dotyczącej § 1 została więc wydana z naruszeniem prawa i nie podlega wykonaniu – orzekł WSA.