- Należy pamiętać, że dom to inwestycja na lata, a projekt powinien być podatny na zmiany. Nie da się przewidzieć przyszłości i zachodzących w niej zmian, ale warto przeanalizować mogące się zdarzyć scenariusze, np. wspólne zamieszkanie z dziadkami, wyprowadzenie się z domu dorastających dzieci czy zamieszkanie z nowo założoną rodziną córki lub syna - mówi Hanna Krzyżosiak, ekspert budowy domu z serwisu Domowy.pl.
Radzi, aby projekt sprawdzić także pod kątem możliwości realizacji budynku w etapach, rozbudowy za jakiś czas, podziału na dwa mieszkania oraz sprzedaży.
Dobrze dobrany
- Cena budowy domu jednorodzinnego jest uzależniona od wielu czynników, które pochodną m.in. od układu przestrzennego działki i ukształtowania terenu, od rodzaju konstrukcji oraz bryły przestrzennej budynku, ale przede wszystkim od standardu wykończenia - podkreśla Tomasz Pawlikowicz, doradca Domowy.pl z Brzeska. - Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na technologie energooszczędne, przy których im większe nakłady zostaną poniesione, tym bardziej taka inwestycja zacznie się zwracać w przyszłości, po wprowadzeniu do budynku.
Jak zatem wybrać projekt domu, aby dom był dopasowany do potrzeb rodziny? Czy zamawiać projekt na miarę, czy szukać wśród gotowych? - Gotowe projekty domów są znacznie tańsze od tych opracowywanych indywidualnie. Pozwalają również szybciej rozpocząć budowę, ponieważ nie trzeba czekać na koniec pracy architektów. Ale wybór samego projektu to jeszcze nie wszystko. Powinniśmy także sprawdzić, czy dokumentacja zawiera wszystkie niezbędne elementy. Trzeba m.in. sprawdzić zawartość projektu, jego jakość oraz przydatność pod kątem dopasowania do konkretnej działki - mówi Hanna Krzyżosiak.
Kiedy mamy już działkę, zanim kupimy projekt, sprawdźmy zapisy planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy. Dopiero na tej podstawie można wybrać grupę projektów pasujących do warunków miejscowych i własnych potrzeb. - Dobrze, gdy działka umiejscowiona jest w już istniejącej zabudowie, nie graniczy z terenami warsztatowymi lub w inny sposób uciążliwymi i jest uzbrojona, co najmniej w przyłącze energetyczne. Bardzo ważne jest także aby sprawdzić rodzaj podłoża, warunki gruntowe, poziom wód gruntowych i roślinność - radzą eksperci serwisu Domowy.pl.