– nabycia nieruchomości przez cudzoziemca, będącego bankiem i jednocześnie wierzycielem hipotecznym, w trybie przejęcia nieruchomości na własność w wyniku bezskutecznej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym,
nabycia lub objęcia przez bank będący osobą prawną, nieposiadającą osobowości prawnej, mającą siedzibę w Polsce i kontrolowaną przez cudzoziemców, akcji lub udziałów w spółce, o której mowa w art. 3e ustawy, w związku z dochodzeniem przez ten bank roszczeń wynikających z dokonanych czynności bankowych.
Co jednak istotne, wymienione wyżej wyjątki od obowiązku uzyskania przez cudzoziemca zezwolenia MSW na nabycie nieruchomości nie mają zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem nabycia są nieruchomości położone w strefie nadgranicznej i grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha.
Czy obcokrajowcowi z kraju UE łatwiej kupić nieruchomość w Polsce niż spoza Unii?
Sytuacja prawna potencjalnych nabywców-cudzoziemców różni się w zależności od posiadanego przez nich obywatelstwa. Cudzoziemiec planujący nabyć nieruchomość, niebędący obywatelem lub przedsiębiorcą Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, Norwegii, Islandii lub Lichtensteinu, jest zobowiązany uzyskać zezwolenie MSW, z zastrzeżeniem wymienionych wyjątków.
Zezwolenia wymaga nabycie przez takiego cudzoziemca nieruchomości na podstawie jakiegokolwiek tytułu prawnego, np. umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, zniesienia współwłasności, orzeczenia sądu, decyzji administracyjnej czy na podstawie testamentu.
Z kolei cudzoziemcy będący obywatelami państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej mogą obecnie nabywać nieruchomości w Polsce, tak jak polscy obywatele, czyli bez zezwolenia MSW, z wyjątkiem przypadków nabywania przez nich właśnie nieruchomości rolnych i leśnych.
Ponadto, uzyskanie zezwolenia nie jest już obecnie wymagane w stosunku do cudzoziemców będących obywatelami państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej, w przypadku nabycia nieruchomości rolnych położonych w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim – jeżeli przez siedem lat od dnia zawarcia umowy dzierżawy z datą pewną, cudzoziemcy tacy osobiście prowadzili na tej nieruchomości działalność rolniczą oraz legalnie zamieszkiwali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim – jeżeli przez okres 3 lat od dnia zawarcia umowy dzierżawy z datą pewną, osobiście prowadzili na tej nieruchomości działalność rolniczą oraz legalnie zamieszkiwali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. —gb