Państwo B., którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, poinformowali pisemnie spółdzielnię, że zdemontowali u siebie podzielniki kosztów centralnego ogrzewania. Był to protest wobec, ich zdaniem, wadliwej termomodernizacji budynku.
Miesiąc później spółdzielnia powiadomiła ich o terminie, w którym komisja przeprowadzi kontrolę. Państwo B. ani wtedy, ani później nie wpuścili kontrolerów.
Spółdzielnia wystąpiła więc do sądu o nakazanie im udostępnienia lokalu w celu przeprowadzenia kontroli sieci grzewczych, urządzeń pomiarowych i podzielników, wentylacji i wilgotności oraz izolacji w lokalu.
Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim uznał powództwo za słuszne. Stwierdził, że zgodnie z art. 18 § 5 prawa spółdzielczego członek spółdzielni ma obowiązek przestrzegania przepisów prawa, postanowień statutu i opartych na nich regulaminów. Statut tej spółdzielni nakłada zaś na członków obowiązek udostępnienia lokalu m.in. w celu „kontroli sprawności zainstalowanych w lokalu urządzeń pomiarowych i podzielników oraz odczytu wskazań tych urządzeń". Taki też obowiązek przewiduje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych (art. 6¹ ust. 3 pkt 1).
Sąd podkreślił, że postawa pozwanych jednoznacznie wskazuje, że odmawiają zezwolenia na wejście przedstawicieli spółdzielni do ich mieszkania w celu wykonania stosownych kontroli. Co więcej nie są zainteresowani uzgodnieniem możliwego terminu udostępnienia tego lokalu. Ich zachowanie jest sprzeczne z postanowieniami statutu spółdzielni.