Pół roku po rządowym uwolnieniu zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) zapytała pośredników o zmiany na rynku. - Tylko 3 proc. badanych uważa, że osoby, które wchodzą do zawodu, utrzymują wysokie standardy. Ponadto aż 81 proc. zauważa, że klienci biur nie zwracają uwagi na obowiązkowe ubezpieczenie OC pośredników - mówią przedstawiciele PFRN.
W sondażu dotyczącym deregulacji wzięło udział 419 pośredników. - Ankietowani mówią o wzroście nieuczciwych praktyk. 55 proc. twierdzi, że nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zdarzają się częściej niż przed deregulacją. O tego rodzaju praktykach pośrednicy są informowani przez klientów - mówią przedstawiciele PFRN.
- Dochodzi do kradzieży ofert, i to na dużą skalę. Nieetyczne biura kopiują nasze oferty, lekko je modyfikują i publikują bez sprawdzania. Często też dochodzi do "samowolki" z obniżaniem cen nieruchomości, na czym traci sprzedający – zwraca uwagę Michał Niewiński z biura pośrednictwa nieruchomościami Mieszkanie24.com z licencją PFRN.
Jednocześnie 3 proc. badanych uważa, że osoby, które wchodzą do zawodu utrzymują wysokie standardy.
- Takie zachowania to efekt braku obowiązujących standardów i likwidacji ustawą deregulacyjną Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Trafia do nas coraz większa liczba zapytań i skarg dotyczących pośredników w obrocie nieruchomościami, niezrzeszonych w PFRN – mówi Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.