– Ostatni średni odczyt RRSO dla zobowiązań wyrażonych w złotych okazał się wyższy od tego sprzed miesiąca o zaledwie 0,01 pkt proc. Sporo się działo w kredytach denominowanych w walutach obcych – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
Na skutek dostosowywania ofert banków do wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego z analizy zostały usunięte zobowiązania w euro. Od lipca kredyty te mogą zaciągać tylko osoby uzyskujące dochód w tej walucie. Od dawna na rynku nie są także dostępne kredyty mieszkaniowe wyrażone we franku szwajcarskim. Dlatego też analizowanie oprocentowania takich zobowiązań pozostaje zawieszone.
Jak podaje Comperia.pl, rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytów w złotych w sierpniu br. wyniosła 5,28 proc. Oznacza to, że w ciągu ostatniego miesiąca parametr ten wzrósł zaledwie o 0,01 pkt proc. - lipcowe RRSO było bowiem równe 5,27 proc. ? Tak małe wahania tej zmiennej są efektem braku znaczących zmian w ofertach banków udzielających takich zobowiązań oraz stabilnego zachowania rynkowych stóp procentowych WIBOR.
? KNF poprzez rekomendacje doprowadziła do ujednolicenia rynku kredytów hipotecznych. W ofertach są dostępne wyłącznie kredyty wyrażone w złotym – dla osób otrzymujących dochód w tej walucie. RRSO takich zobowiązań wciąż jest na atrakcyjnym poziomie, co przekłada się na niskie raty płacone przez tzw. złotówkowiczów – podsumowuje Jacek Kasperczyk.