Rz: Czy każdą działkę rekreacyjną można zabudować?
Aleksandra Dalecka: ?Na wstępie warto zaznaczyć, iż pojęcie działki rekreacyjnej jest pojęciem obiegowym. W prawie polskim odnajdziemy definicję budynku rekreacji indywidualnej, który to – w świetle § 3 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – jest zdefiniowany jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku.
Nabywając działkę, musimy jednak pamiętać, że nie każdą nieruchomość można zabudować. Zgodnie z art. 4 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W tym celu należy udać się do urzędu gminy, na terenie której znajduje się nieruchomość, i pobrać wypis oraz wyrys z planu.
A gdy planu nie ma?
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W celu uzyskania takiej decyzji należy po prostu złożyć wniosek do wójta gminy o ustalenie warunków zabudowy. Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy zostanie rozpoznany pozytywnie, jeżeli spełnione zostaną łącznie wszystkie wymagania określone w art. 61 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.