- Najczęściej kieruje nim chęć zamieszkania w większym mieszkaniu – wynika z badania portalu nieruchomości Domy.pl.
Jak podkreśla Tomasz Piętowski, analityk tego portalu, niemal jedna trzecia klientów, którzy szukają mieszkania, ma już własne cztery kąty. - Kolejny planowany zakup jest dyktowany już nie chęcią wyprowadzenia się na swoje, ale innymi potrzebami - mówi Tomasz Piętowski.
Bliżej do pracy, bliżej do rodziców
Z analiz wynika, że 39 proc. klientów chce kupić większy lokal niż ten, który posiada. - Taka decyzja zwykle wynika z poprawy sytuacji ekonomicznej poszukującego. Często też dyktowania jest potrzebą uzyskania dodatkowej przestrzeni w związku z przyjściem na świat dziecka - tłumaczy Tomasz Piętowski. - Jeżeli nawet małżeństwo lub para nie ma większych wymagań mieszkaniowych i stosunkowo komfortowo potrafi zorganizować sobie życie np. w kawalerce, to jest prawie pewne, że narodziny dziecka zmotywują ich do poszukiwania większego lokum - dodaje.
Spośród osób planujących zakup i przeprowadzkę do innego mieszkania, prawie 30 proc. uzasadnia to potrzebą zmiany lokalizacji. - W przypadku tej grupy klientów decyzja jest spowodowana najczęściej zmianą miejsca pracy i np. przeprowadzką na stałe do innego miasta - mówi analityk portalu Domy.pl. - Nierzadko jednak jest to także wybór lokalu w tej samej miejscowości, jednak w innej, spokojniejszej czy uchodzącej za bardziej prestiżową, dzielnicy. Zdarza się też, że klienci szukają mieszkania bliżej swoich rodziców, bo ci wymagają pomocy lub opieki, albo przeciwnie – to rodzice chcą sprzedać dotychczasowe mieszkanie po to, by zamieszkać bliżej swojego dorosłego już dziecka - opowiada.
Z analiz wynika, że co dziesiąty klient poszukujący mieszkania i posiadający już przynajmniej jedno, chce nabyć lokal o wyższym standardzie. - Dotyczy to zarówno M w nowszym budownictwie, nieruchomości z balkonem, tarasem lub własnym garażem, ale też mieszkań z bardziej praktycznym rozkładem pomieszczeń czy wykończonych w wyższym standardzie - mówi Tomasz Piętowski.