Bez przebudowy komina
Wspólnota mieszkaniowa dokonała zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych, polegających na remoncie dachu i konstrukcji dachowej zabytkowego budynku, zgodnie z przedstawionym projektem. Załączyła również pozwolenie, zezwalające na podjęcie także innych działań budowlanych przy zabytku.
Starosta wniósł sprzeciw, gdyż jego zdaniem wnioskowana inwestycja wymagała uzyskania pozwolenia na budowę oraz z uwagi na to, że wykonywanie robót budowlanych mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Według urzędnika, planowany remont naruszałby również ustalenia planu miejscowego
Starosta stwierdził, że roboty objęte zgłoszeniem miałyby polegać na wzmocnieniu konstrukcji więźby dachowej, rozebraniu starej i wykonaniu nowej konstrukcji dachu na wyższej części budynku, wymianie na całym budynku deskowania i obróbek blacharskich, orynnowaniu oraz na przebudowie polegającej na rozbiórce kominów. Jego zdaniem, tak ujęte prace wiążące się z przebudową, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Wspólnota odwołała się do wojewody. Stwierdziła, że nie planuje przebudowy ani zmiany układu przewodów kominowych. Projekt nie obejmuje zmian istniejącego układu budynku, a jedynie remont dachu w tym także kominów. Zostały zachowane wymiary oraz istniejący podział na kanały kominowe.
Jej zdaniem starosta nie wskazał, w jakim zakresie planowany remont narusza ustalenia planu miejscowego ani w jaki sposób stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa osób i mienia.