Naszym zdaniem czynsze są atrakcyjne. Trzeba pamiętać, że tworzymy zupełnie nową jakość. Partnerem dla najemcy będzie fundusz gwarantujący stabilny najem na wiele lat. Oferujemy też więcej niż samo wynajęcie mieszkania – mieszkania są nowe, można się w nich zameldować, a docelowa skala naszej działalności pozwoli nam udostępniać najemcom również inne usługi.
Dlaczego Fundusz nie ujawnił wysokości transakcji z Wechtą, czyli poznańskim deweloperem, od którego kupił mieszkania przy Saperskiej. Na rynku krążą opinie, że przy takich czynszach jak poznańskie, metr lokalu musiał kosztować 8 tys. zł.
Fundusz BGK działa w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych, stąd informacja o kwocie transakcji objęta jest tajemnicą zawodową. Ujawnienie stawki byłoby ponadto niekorzystne dla stron umowy, utrudniłoby nam również negocjacje kolejnych umów. Mogę tylko powiedzieć, że wynegocjowane ceny są dobre, zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż sugerują analitycy.
—gb
CV
Ryszard Słowiński – prezes zarządu BGK Nieruchomości SA. W latach 2001–2003 był członkiem zarządu Banku Częstochowa. Przez cztery lata dyrektor departamentu bankowości elektronicznej BRE Banku. Wcześniej zastępca dyrektora departamentu marketingu i sprzedaży w PKO BP oraz dyrektora zespołu ds. analizy i rozwoju rynku w Powszechnym Banku Gospodarczym SA. Pracował także jako dyrektor departamentu sprzedaży i zarządzania siecią w Dominet Banku. W czerwcu 2010 r. powołany do zarządu BGK na stanowisko wiceprezesa. Od czerwca 2012 r. powołany na nową kadencję zarządu BGK.
WARTO WIEDZIEĆ
Fundusz Mieszkań na Wynajem – Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem FIZ AN – jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym aktywów niepublicznych zarządzanym przez TFI BGK SA.
- Na mocy umowy z TFI BGK SA portfelem aktywów funduszu zarządza spółka BGK Nieruchomości SA. Odpowiada m.in. za inwestycje oraz proces związany z wynajmowaniem mieszkań. Jedynym inwestorem w Funduszu Mieszkań na Wynajem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych.
- W najbliższych latach BGK przeznaczy 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź.
- Mieszkania należące do Funduszu Mieszkań na Wynajem będą wynajmowane zgodnie z zasadami najmu okazjonalnego. Najem okazjonalny regulowany jest ustawą z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (tekst jed.: DzU z 2014 r., poz. 150 ze zm.). Dotyczy jedynie lokali służących do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych lokatorów.
- Umowa najmu okazjonalnego określa wysokość czynszu oraz sposób rozliczeń opłat dodatkowych, np. za media lub sprzątanie budynku. Zawierana jest na z góry określony okres, który może ulec przedłużeniu.
- Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów niezbędną częścią umowy najmu jest wskazanie alternatywnego miejsca zamieszkania w przypadku rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia. W związku z tym najemca jest zobowiązany do: złożenia oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje do opuszczenia lokalu w przypadku rozwiązania umowy najmu; wskazania innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w razie obowiązku opuszczenia mieszkania.
- Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie korzystał z możliwości wypowiedzenia umowy najmu w wyjątkowych sytuacjach, takich jak: brak płatności za wynajem mieszkania oraz rażące naruszanie zasad użytkowania lokalu.
—gb
—źródło: BGK