– Stawki WIBOR notują swoje historyczne minima. Jeszcze trzy lata temu trzymiesięczny WIBOR przekraczał 5 proc., a dzisiaj wynosi 1,65 proc. Jednak nie powinniśmy spodziewać się dalszych spadków tej stawki – ostrzega Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi.
Według niego w tym roku WIBOR pozostanie raczej na obecnym poziomie, ale już w kolejnych latach kredytobiorcy powinni oczekiwać zwyżek tego wskaźnika, a tym samym raty.
– Jest to przede wszystkim efekt polityki Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych NBP. Z reguły WIBOR reaguje z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, zatem jeśli rynek będzie oczekiwał podwyżki stóp procentowych, to także stawka WIBOR zacznie rosnąć – tłumaczy Michał Krajkowski.
Będą podwyżki
Także Mikołaj Fidziński, analityk porównywarki Comperia.pl, uważa, że dalszych obniżek WIBOR, przynajmniej istotnych, nie będzie.
– Gdy gospodarka nabierze rozpędu i powstaną warunki do podnoszenia stóp przez bank centralny, również WIBOR zacznie rosnąć. Ale są też prognozy mówiące, że wskaźnik ten pozostanie na poziomie zbliżonym do obecnego nawet przez dwa lata – mówi Mikołaj Fidziński.