Gdyby notariusz nie chciał sprawdzić księgi, tylko żądał dostarczenie odpisu przez strony, to lepiej poszukać innego notariusza.
A gdy po latach zjawi się jeden ze spadkobierców i powie nowemu właścicielowi domu, że dowiedział się, iż jego rodzina sprzedała dom po dziadkach bez jego wiedzy, choć on też miał prawo do nieruchomości – co może zrobić właściciel?
W takiej sytuacji nabywca jest chroniony dzięki rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Chyba że wiedział lub mógł się dowiedzieć, że sprzedający był tylko współwłaścicielem.
Jakie zapisy są najważniejsze w księdze wieczystej z punktu widzenia osoby mającej zamiar nabyć nieruchomość?
Kupujący powinien sprawdzić wszystkie cztery działy księgi wieczystej. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dział III, gdzie wpisane są roszczenia – np zakaz sprzedaży, roszczenie z umowy przedwstępnej.
W księdze wieczystej może też być wpisana umowa najmu lub dzierżawy danej nieruchomości. Jeśli nabywca to przeoczy, będzie musiał taką umowę respektować, czyli nie będzie mógł dysponować tą nieruchomością.
Musi też przeanalizować dział IV obejmujący hipoteki, żeby sprawdzić, czy nie ma w nim wzmianki. Wzmianka wyłącza bowiem rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Dla bezpieczeństwa zawsze lepiej poprosić notariusza o sprawdzenie księgi. Dzisiaj istnieje też konkurencja wśród notariuszy.
CV
Paweł Kuglarz, partner w kancelarii Wolf Theiss. Członek zarządu Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego, członek zespołu ds. rekomendacji zmian prawa upadłościowego i naprawczego przy ministrze sprawiedliwości. Kierownik Szkoły Prawa Austriackiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, wiceprzewodniczący sekcji upadłościowej Instytutu Allerhanda.
Służebność zapisana w księdze wieczystej
Możliwe są różne rodzaje służebności:
- służebność drogi koniecznej,
- służebność w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia,
- służebność przesyłu – na podstawie art. 3051 kodeksu cywilnego można obciążyć działkę służebnością na rzecz przedsiębiorcy, np. dostawcy ciepła czy gazu, który zamierza wybudować urządzenie albo który jest już właścicielem takich urządzeń. Służebność powstaje na mocy umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą,
- służebność ustanawiana na podstawie decyzji właściwego organu państwowego,
- służebność mieszkania – należy do najczęstszych w praktyce. Polega ona na prawie do zamieszkiwania, a więc zajmowania określonych pomieszczeń, np. dwóch pokoi w wielopokojowym mieszkaniu.