Jak czytać zapisy w księdze wieczystej

Gdy notariusz nie chce sam sprawdzić księgi wieczystej, tylko prosi klienta o odpis, lepiej poszukać innego – radzi ekspert.

Aktualizacja: 25.05.2015 13:24 Publikacja: 25.05.2015 13:17

Jak czytać zapisy w księdze wieczystej

Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

Rz: Czym jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, czyje interesy zabezpiecza?

Paweł Kuglarz, partner w kancelarii Wolf Theiss: Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych uregulowana jest w art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Służy zabezpieczeniu prawnemu nabywcy nieruchomości.

W myśl tego przepisu w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.

Oznacza to, że jeżeli okazałoby się, że sprzedający nie miał prawa sprzedać danej nieruchomości i zgłosi się prawowity właściciel, to nabywca nie straci tego, co kupił, jeśli zawarł umowę z osobą, która była wpisana do ksiąg jako właściciel.

Jest to przykład przełamania zasady znanej jeszcze w prawie rzymskim, że nie można przenieść więcej, niż się posiada.

Dzięki rękojmi, choć sprzedający nie był właścicielem, umowa jest ważna.

A gdy księgi wieczystej nie ma dla nieruchomości?

Bardzo ryzykowne jest nabywanie nieruchomości, które nie mają księgi wieczystej. W takiej sytuacji kupujący powinien zwrócić się do sprzedającego, aby ten urządził księgę wieczystą.

Warto też wiedzieć, że – zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego – osoby, które nabyły własność lub użytkowanie wieczyste bez umowy, pozbawione są rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Tak było w przypadku Uniwersytetu Łódzkiego, który użytkował działkę należącą do prywatnych właścicieli. Skarb Państwa uzyskał własność działki przez zasiedzenie i przekazał ją w użytkowanie uczelni. Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym z 1990 roku uczelnia uzyskała prawo użytkowania wieczystego.

Ustawa ta przyznawała wszystkim uczelniom, które posiadały nieruchomości państwowe, prawo użytkowania wieczystego z mocy prawa. Żadne umowy nie musiały być zawierane. Uniwersytet został wpisany do księgi wieczystej.

Spadkobiercy, po podważeniu zasiedzenia, zażądali wykreślenia Uniwersytetu Łódzkiego z księgi wieczystej i wpisania ich na miejsce uczelni.

Sąd Najwyższy stwierdził, że uczelnia nie może powoływać się na rękojmię, ponieważ nabyła użytkowanie wieczyste z mocy prawa, a nie umowy.

Kiedy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie zadziała?

Rękojmia nie działa – tzn. nie daje ochrony nabywcy – zasadniczo w dwóch rodzajach przypadków.

Po pierwsze, gdy nabycie nastąpiło nieodpłatnie albo nabywca działał w złej wierze. Klasycznym przykładem nieodpłatnego nabycia jest darowizna. Jednak w doktrynie uznaje się, że także częściowo odpłatne nabycie nieruchomości należy traktować jako niepodlegające ochronie. Powinien być zapłacony pełny ekwiwalent.

Ponadto rękojmia nie działa przeciwko trzem kategoriom praw: przeciwko prawu dożywocia, przeciwko prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy (była to hipoteka ustawowa, ale została już zniesiona) oraz służebnościom.

W jakich przypadkach można mówić o złej wierze kupującego nieruchomość? Proszę o przykłady z praktyki.

Zła wiara wykluczająca rękojmie oznacza,  że kupujący wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć, jaki jest rzeczywisty stan prawny nieruchomości.

Oznacza to, że przeciętny nabywca powinien sprawdzić samą księgę, ale nie musi badać akt księgi – czyli dokumentów dołączonych do księgi, takich jak umowy notarialne, decyzje administracyjne itd. – jeśli nie ma wątpliwości co do stanu prawnego nieruchomości.

Od profesjonalisty wymaga się jednak najwyższej staranności. Warto zauważyć, że w świetle orzecznictwa Sadu Najwyższego zła wiara pełnomocnika wyłącza rękojmię. W złej wierze jest nabywca, gdy poprzestaje na oświadczeniu sprzedającego, że nieruchomość jest jego wyłączną własnością, a mógł się dowiedzieć, że jest to np. współwłasność małżeńska.

W przypadku wpisu konstytutywnego – np. hipoteka czy użytkowanie wieczyste – istnienie dobrej wiary należy oceniać na dzień złożenia wniosku o wpis. Przy wpisie deklaratoryjnym – np. wpis własności nieruchomości – decydujący jest moment nabycia własności.

A co w sytuacji, gdy pojawia się wpis w księdze wieczystej o roszczeniach do nieruchomości, między wizytą w wydziale ksiąg wieczystych a zawarciem aktu u notariusza? Jaką rolę ma tu do spełnienia notariusz, za co odpowiada?

Generalnie notariusz sprawdza stan księgi w dniu zawarcia umowy. Powinien też opisać to w akcie notarialnym. Jeśli jednak wzmianka pojawi się po zawarciu aktu, to nie odpowiada za to notariusz, tylko sprzedający.

W takiej sytuacji bezpiecznym wyjściem dla kupującego byłoby ustanowienie rachunku powierniczego. Zgodnie z takim rozwiązaniem kupujący wpłaca pieniądze na rachunek powierniczy, a nie na konto sprzedającego. Pieniądze mogą być wypłacone zbywcy z tego rachunku po złożeniu w księdze wieczystej wniosku o wpis nowego właściciela, pod warunkiem, że w tej księdze nie pojawi się żadna wzmianka, która obciążałaby nieruchomość i naruszała interesy kupującego, np. wzmianka o wpisie hipoteki.

A jeśli okaże się, że w księdze nie ma informacji o niezapłaconych podatkach za nieruchomość? Czy rękojmia działa? Kogo obciążają zaległości?

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy jest ograniczona jedynie do sytuacji, w której zobowiązania poprzedniego właściciela zostały zabezpieczone hipoteką.

Kiedyś nabywca ponosił odpowiedzialność także za nieujawnione długi podatkowe, dlatego sprzedający występował o zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami do organu podatkowego. Obecnie nabywca ponosi odpowiedzialność przy nabywaniu nieruchomości stanowiącej część przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (np. fabryki z maszynami).

Mając dostęp do księgi wieczystej nieruchomości, jak daleko wstecz potencjalny nabywca musi badać księgi, sprawdzać, czy wszystko jest w porządku? Czy liczy się tylko ostatni wpis?

Kupujący powinien sprawdzić zasadniczo aktualny stan księgi i nie jest obowiązany sprawdzać historii wpisów, chyba że pojawią się wątpliwości.

W związku z tym, że istnieje elektroniczna księga wieczysta, najbezpieczniej byłoby uzgodnić z notariuszem, że to on zbada księgę, zamiast samemu dostarczać mu odpis z księgi. Po reformie odpisy z ksiąg są trudniejsze do przeanalizowania przez przeciętnego nabywcę. Ryzyko, że notariusz przeoczy np. wzmiankę w księdze wieczystej jest dużo mniejsze, niż gdy zrobi to sam nabywca. Ponadto jest on ewentualnie odpowiedzialny, gdyby popełnił błąd.

Gdyby notariusz nie chciał sprawdzić księgi, tylko żądał dostarczenie odpisu przez strony, to lepiej poszukać innego notariusza.

A gdy po latach zjawi się jeden ze spadkobierców i powie nowemu właścicielowi domu, że dowiedział się, iż jego rodzina sprzedała dom po dziadkach bez jego wiedzy, choć on też miał prawo do nieruchomości  – co może zrobić właściciel?

W takiej sytuacji nabywca jest chroniony dzięki rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Chyba że wiedział lub mógł się dowiedzieć, że sprzedający był tylko współwłaścicielem.

Jakie zapisy są najważniejsze w księdze wieczystej z punktu widzenia osoby mającej zamiar nabyć nieruchomość?

Kupujący powinien sprawdzić wszystkie cztery działy księgi wieczystej. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dział III, gdzie wpisane są roszczenia – np zakaz sprzedaży, roszczenie z umowy przedwstępnej.

W księdze wieczystej może też być wpisana umowa najmu lub dzierżawy danej nieruchomości. Jeśli nabywca to przeoczy, będzie musiał taką umowę respektować, czyli nie będzie mógł dysponować tą nieruchomością.

Musi też przeanalizować dział IV obejmujący hipoteki, żeby sprawdzić, czy nie ma w nim wzmianki. Wzmianka wyłącza bowiem rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Dla bezpieczeństwa zawsze lepiej poprosić notariusza o sprawdzenie księgi. Dzisiaj istnieje też konkurencja wśród notariuszy.

CV

Paweł Kuglarz, partner w kancelarii Wolf Theiss. Członek zarządu Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego, członek zespołu ds. rekomendacji zmian prawa upadłościowego i naprawczego przy ministrze sprawiedliwości. Kierownik Szkoły Prawa Austriackiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, wiceprzewodniczący sekcji upadłościowej Instytutu Allerhanda.

Służebność zapisana w księdze wieczystej

Możliwe są różne rodzaje służebności:

- służebność drogi koniecznej,

- służebność w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia,

- służebność przesyłu – na podstawie art. 3051 kodeksu cywilnego można obciążyć działkę służebnością na rzecz przedsiębiorcy, np. dostawcy ciepła czy gazu, który zamierza wybudować urządzenie albo który jest już właścicielem takich urządzeń. Służebność powstaje na mocy umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą,

- służebność ustanawiana na podstawie decyzji właściwego organu państwowego,

- służebność mieszkania – należy do najczęstszych w praktyce. Polega ona na prawie do zamieszkiwania, a więc zajmowania określonych pomieszczeń, np. dwóch pokoi w wielopokojowym mieszkaniu.

Nieruchomości
Rezydencja Zegrze po raz trzeci
Nieruchomości
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Nieruchomości
Budowane latami osiedla jak miasta kwadransowe
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku