Reklama
Rozwiń

Indeks nastrojów deweloperów. Rynek mieszkań próbuje odzyskać równowagę

Coraz mniej deweloperów wierzy we wzrost sprzedaży mieszkań. Firmy dopuszczają scenariusz obniżek cen – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.

Publikacja: 14.05.2025 09:06

Entuzjazm, z jakim deweloperzy rozpoczęli rok, zaczyna wyraźnie słabnąć

Entuzjazm, z jakim deweloperzy rozpoczęli rok, zaczyna wyraźnie słabnąć

Foto: rednet

aig

- Entuzjazm, z jakim deweloperzy rozpoczęli rok, zaczyna wyraźnie słabnąć, ustępując bardziej zachowawczym nastrojom. Kolejny miesiąc z rzędu maleje liczba firm wierzących we wzrost tempa sprzedaży, coraz więcej deweloperów dopuszcza również scenariusz obniżek cen. Rynek wszedł w fazę defensywy – mówią autorzy tzw. indeksu nastrojów deweloperów z portalu Tabelaofert.pl. - Firmy ograniczają oczekiwania i koncentrują się na utrzymaniu stabilności.

Deweloperzy schodzą na ziemię

– Widzimy wyraźne ograniczenie stosowania rabatów. Po agresywnych promocjach z końcówki 2024 roku dziś deweloperzy częściej utrzymują ceny, a w części inwestycji wręcz nie ma już miejsca na negocjacje. To znak, że rynek próbuje odzyskać równowagę bez uciekania się do obniżek – komentuje Robert Chojnacki, założyciel serwisu Tabelaofert.pl.

Indeks zmiany tempa sprzedaży spadł w kwietniu do poziomu 0,17, kontynuując łagodny trend spadkowy po styczniowym maksimum (0,27). - Choć wynik pozostaje dodatni, coraz wyraźniej widać, że deweloperzy schodzą z oczekiwaniami na ziemię. Zakładają raczej utrzymanie obecnego poziomu sprzedaży niż jego dynamiczne odbicie – mówi prezes Chojnacki.

Foto: mat.prasowe

Wzrostu sprzedaży oczekuje 28 proc. firm (spadek z 32 proc. miesiąc wcześniej). Jednocześnie rośnie udział deweloperów prognozujących stabilizację – to właśnie ta grupa skupia dziś największą część ankietowanych. Odsetek firm spodziewających się pogorszenia sytuacji pozostaje bez zmian - to ok. 10 proc.

– Po dynamicznym początku roku deweloperzy zaczynają racjonalizować swoje prognozy. Zamiast liczyć na skokowy wzrost popytu, coraz częściej zakładają, że rynek będzie działał w stabilnym tempie – komentuje Ewa Palus, główny analityk Tabelaofert.pl.

Foto: mat.prasowe

Jak się zmienią ceny nowych mieszkań

Indeks zmiany cen mieszkań pozostaje ujemny już ósmy miesiąc z rzędu. W kwietniu osiągnął poziom −0,11 – najniższy w 2025 roku. 

- Choć początek maja przyniósł pierwszą obniżkę stóp procentowych, kwietniowe badanie nastrojów deweloperów pokazało wyraźny wzrost liczby firm liczących się z możliwością spadków cen – wskazują autorzy analiz. - Na to, czy decyzja o obniżce stóp procentowych wpłynie na oczekiwania deweloperów, trzeba będzie poczekać do kolejnego odczytu.

Czytaj więcej

Mieszkanie dla singla, pary i rodziny z dzieckiem

20 proc. deweloperów prognozuje dalsze obniżki – to wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu z marcem.-  Jednocześnie utrzymuje się niewielki udział respondentów oczekujących wzrostów cen, a coraz mniej firm wskazuje na stabilizację – mówią analitycy. - Rynek pozostaje spolaryzowany: z jednej strony popyt nie wrócił do poziomów z 2023 roku, z drugiej – coraz trudniej znaleźć rzeczywiste przeceny.

Foto: mat.prasowe

Klienci czekają na spadki cen mieszkań

- W kwietniu oczekiwania kupujących były niemal identyczne jak miesiąc wcześniej. 61 proc. ankietowanych klientów wciąż liczy na spadki cen mieszkań –  to tyle samo co w marcu – wskazują autorzy raportu. - Zmiany w strukturze odpowiedzi były minimalne i nie przekroczyły 1 pkt proc. To sygnał, że nastroje nabywców są wyjątkowo stabilne – i wciąż nastawione na przeczekanie.

Obaw o wzrost cen mieszkań nie widać. –  Podwyżek obawia się tylko co dziesiąty respondent. Zapowiedź obniżenia stóp procentowych, która pojawiła się jeszcze przed decyzją RPP na początku maja, nie wpłynęła na zmianę oczekiwań – czytamy w raporcie.  

Foto: mat.prasowe

Duży wybór mieszkań. Komfort wybierania

Robert Chojnacki podkreśla, że klienci mają dziś komfort wybierania. - Oferta mieszkań jest największa w historii, więc nie ma presji czasu. To naturalne, że wielu z nich przyjmuje strategię przeczekania, zwłaszcza przy ciągle wysokich cenach i niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji geopolitycznej – mówi. - Wielu kupujących liczy, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne obniżki stóp, co mogłoby jeszcze bardziej obniżyć koszty kredytów. 

Nieruchomości
Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?
Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Oglądających dużo, kupujących mniej
Nieruchomości
Ceny ofertowe nowych mieszkań w czerwcu. Gdzie jest drożej?
Nieruchomości
Bulwar Izerski w Świeradowie-Zdroju. Apartamenty w otoczeniu gór
Nieruchomości
Bałtyk, Bieszczady, Mazury? A może Włochy albo Turcja?