W 2024 r. Murapol zakontraktował również budowę 948 lokali dla PRS.
- Osiągnięte wyniki działalności operacyjnej zdecydowanie pozwalają nam pozytywnie podsumować miniony rok, mimo znacznie trudniejszego otoczenia makroekonomicznego i koniunktury rynkowej. Umocniliśmy pozycję zarówno w segmencie detalicznym, jak i PRS, łącznie sprzedając blisko 3,9 tys. lokali, a z nawisem rezerwacji - ponad 4 tys. lokali. Mocnym atutem naszego modelu jest sprawność i systematyczne rozbudowywanie oferty produktowej - w minionym roku postawiliśmy do dyspozycji klientów detalicznych kolejnych ponad 3,9 tys. lokali w 16 miastach. Rozwinęliśmy także naszą mapę działalności wchodząc z ofertą mieszkań do nowej lokalizacji – Lublina, a w kolejnych dwóch nowych miastach – Kielcach i Częstochowie, zakontraktowaliśmy działki i przygotowujemy pierwsze projekty mieszkaniowe. W 2025 r. nie zwalniamy tempa i już w ciągu najbliższych tygodni wyjdziemy z nową ofertą produktową, w tym na rynek warszawski – skomentował prezes Nikodem Iskra.
Ronson
Notowany na Catalyst, budujący w kilku aglomeracjach deweloper w 2024 r. sprzedał (A) 514 lokali, o 49 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale spółka sprzedała 126 mieszkań, o 39 proc. mniej niż rok wcześniej i o 3 proc. mniej niż w III kwartale.
Unidevelopment
Notowana na Catalyst, należąca do Grupy Unibep spółka budująca w kilku miastach, sprzedała (A) w 2024 r. 231 lokali, o 57 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym 66 mieszkań pochodziło z projektów joint-venture. W samym IV kwartale deweloper zawarł 60 umów, o 47 proc. mniej niż rok wcześniej i trzy razy więcej niż w bardzo słabym III kwartale. Na koniec grudnia zawarte były 22 umowy rezerwacyjne.
„Na liczbę lokali sprzedanych przez grupę w 2024 r. wpływ miały przede wszystkim harmonogramy realizacji inwestycji oraz czynniki zewnętrzne wpływające na aktywność klientów - ograniczona dostępność kredytów hipotecznych i niepewność dotycząca wprowadzenia programu „Kredyt na start". W IV kwartale br., w porównaniu do III kwartału br., Grupa odnotowała większą gotowość klientów do podejmowania decyzji zakupowych. W ocenie zarządu, wyczekiwana przez rynek obniżka stóp procentowych, powinna być czynnikiem wpływającym na dalsze, wyraźne odblokowanie popytu na lokale. Jednocześnie zarząd pozytywnie ocenia długofalowe perspektywy rozwoju działalności w sektorze deweloperskim w związku z dużym zapotrzebowaniem na nowe mieszkania w Polsce” – czytamy w raporcie bieżącym.
Inpro
Trójmiejski deweloper sprzedał (B) w 2024 r. 587 lokali, o 32 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym IV kwartale znalazł nabywców na 113 mieszkań, o 49 proc. mniej niż rok wcześniej i o 9 proc. mniej niż w III kwartale.
Jak podała spółka, wynik jest zgodny z jej prognozami. 2024 rok był wymagający dla branży deweloperskiej. Popyt na mieszkania zmalał w porównaniu do 2023 r., który charakteryzował się gwałtownym wzrostem sprzedaży, napędzanym głównie wprowadzeniem programu „Bezpieczny kredyt”. - Zmiany w popycie na mieszkania są zjawiskiem naturalnym. W ostatnim czasie wielu klientów wstrzymywało się z decyzjami zakupowymi, oczekując na nowe programy wsparcia. Mimo tej sytuacji, grupa pozostaje w bardzo stabilnej kondycji – skomentował prezes Krzysztof Maraszek.
Robyg
Budujący w kilku miastach deweloper z Catalyst podał, że sprzedał (A) w 2024 r. około 1900 lokali, czyli o 32 proc. mniej niż rok wcześniej. Implikuje to sprzedaż w samym IV kwartale rzędu 400 lokali – o 29 proc. mniej niż rok wcześniej i o 59 proc. więcej niż w dołku zanotowanym w III kwartale.
Razem z siostrzaną spółką Vantage Development (mają wspólnego właściciela – TAG Immobilien) – sprzedaż w 2024 r. sięgnęła 2200 lokali.
- 2024 r. kończymy z wielką satysfakcją. Mimo, że był to wymagający okres zarówno jeśli chodzi o sprzedaż, jak i wprowadzanie nowych inwestycji - z powodu braku wielu pozwoleń na budowę, co było niestety poza naszym wpływem – zrealizowaliśmy założenia. Na 2025 r. podnosimy cele i mocno zwiększamy naszą aktywność – planujemy mieć około 7,7 tys. lokali w budowie i 5 tys. w ofercie– powiedział Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyga.
- Obecnie na rynku mieszkaniowym zbudowała się pewna nadpodaż, wynikająca z przesuwania decyzji zakupowych przez klientów. W 2024 r. klienci czekali na rozstrzygnięcia odnośnie rządowych programów i wstrzymywali decyzje zakupowe mieszkań – co było ryzykowne i sztucznie podgrzewało spekulacje odnośnie do potencjalnego spadku cen. Jednak nie zakładamy spadku cen – będą one stabilne, spodziewamy się raczej wzrostu w tym roku. Bardzo ważne dla ustabilizowania popytu jest przede wszystkim budowanie dostępu do atrakcyjnego finansowania dla klientów przez system bankowy. Mamy znaczący potencjał inwestycyjny i planujemy nowe projekty, a także ekspansję do kolejnych miast – dodał prezes Eyal Keltsh.
Cordia Polska
Budujący w kilku miastach deweloper z Catalyst sprzedał (A) w 2024 r. 322 lokale, o 22 proc. więcej niż w bardzo słabym 2023 r. W samym IV kwartale firma znalazła nabywców na 55 mieszkań, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej i o 3,5 proc. mniej niż w III kwartale.
- W 2024 r. obserwowaliśmy wyhamowanie popytu na nowe mieszkania, na co złożyło się kilka czynników: zmieniające się zapowiedzi programu rządowego, które spowodowały wstrzymywanie się z decyzjami zakupowymi wielu jego potencjalnych beneficjentów, bardzo wysokie koszty kredytów hipotecznych i rosnące koszty życia, jak również mocne wyhamowanie potencjału wzrostowego cen nieruchomości w krótkim terminie. To wszystko spowodowało ograniczenie w możliwościach zakupowych nieruchomości – kupowali je głównie ci, którzy dysponowali gotówką, ale również po prostu zauważalne było pogorszenie sentymentu wśród klientów – mówi Tomasz Łapiński, prezes Cordia Polska. - W 2025 r. oczekujemy zwiększenia udziału zakupów wspomaganych kredytem pod warunkiem obniżenia stóp procentowych i polepszenia oferty kredytowej banków. Czekamy też na założenia nowego programu mieszkaniowego zapowiadanego przez resort rozwoju i technologii, co również powinno przełożyć się na zwiększenie popytu. Wchodzimy w 2025 r. ze zróżnicowaną ofertą mieszkań w segmencie popularnym oraz premium we wszystkich miastach, w których aktualnie działamy: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście. Mamy też w tegorocznych planach uruchomienie nowych budów w Warszawie, Poznaniu i w Gdańsku - dodaje.
Dekpol Deweloper
Kontrolowana przez giełdową Grupę Dekpol spółka w 2024 r. sprzedała (B) 466 lokali, o 1,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Pierwotnie spółka zakładała sprzedaż 650 lokali, po III kwartale zmniejszyła cel do 550. IV kwartał 2024 r. wypadł jednak najsłabiej - firma znalazła nabywców na 92 lokale, o 19 proc. mniej niż rok wcześniej i 33 proc. mniej niż w III kwartale. Na koniec grudnia w ofercie było 914 lokali.
W 2025 r. Dekpol zakłada sprzedaż 510 lokali.