Polska centralna. Magnes na firmy

Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.

Publikacja: 13.12.2024 04:05

Firmy potrzebują magazynów już od 3 tys. mkw., więksi gracze potrafią wynająć ponad 50 tys. mkw.

Firmy potrzebują magazynów już od 3 tys. mkw., więksi gracze potrafią wynająć ponad 50 tys. mkw.

Foto: adobestock

Polska centralna jest od lat w czołówce najważniejszych regionów na logistycznej mapie kraju. Z zasobami ponad 4,8 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej zajmuje trzecie miejsce, dając się wyprzedzić tylko Górnemu Śląskowi i Warszawie – wskazują analitycy firmy doradczej Newmark Polska.

Dodają, że gdyby ktoś chciał opisać idealną lokalizację na hub magazynowy, byłaby to Łódź: w samym sercu kraju, na skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 oraz drogi ekspresowej S8.

Czytaj więcej

Cudzoziemcy pracują w magazynach w Polsce

Trzy kwartały roku pokazały, że hale w woj. łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe.

– Popyt na takie powierzchnie w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc. Firmy wynajęły w tym czasie ponad 636 tys. mkw. nowoczesnych magazynów – podają analitycy Newmark.

Największe umowy podpisali dwaj najemcy z branży handlowej. Wynajęli 72 tys. mkw. w parku magazynowym Central European Logistics Hub i 62 tys. mkw. w Hillwood Łódź II Chocianowice. – Mimo dużej aktywności najemców w ostatnich miesiącach ilość wolnej powierzchni w Polsce centralnej nieznacznie wzrosła. Pod koniec września wyniosła 11,2 proc. – wskazuje Jan Olszewski, doradca w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych Newmark Polska.

Wyższy wskaźnik pustostanów wynika w dużej mierze z decyzji podejmowanych jeszcze na początku pandemii, gdy Polska centralna notowała ogromny popyt, a deweloperzy rozpoczynali budowy kolejnych obiektów – także na zasadach spekulacyjnych.

Czytaj więcej

Tomasz Ogrodzki: Musimy być pewni, co i czy budować

Nowe funkcje starszych obiektów

– W 2021 r. rynek łódzki odnotował najwyższy wynik w swojej całej historii, jeśli chodzi o powierzchnię w budowie. To niemal 850 tys. mkw. – przypomina Jan Olszewski.

Zauważa, że znaczna część wolnej powierzchni znajduje się w starszych budynkach, z których najemcy już zaczęli się relokować.

– Starsze budynki – zarówno klasy A, wybudowane więcej niż 15 lat temu, jak i klasy B – z czasem przestaną spełniać wymogi najemców, będą też niezgodne z regulacjami unijnymi, w szczególności w zakresie efektywności energetycznej oraz ogólnego wpływu nieruchomości na środowisko – mówi ekspert. – Przełoży się to na dalszy wzrost pustostanów w takich magazynach. Właściciele tych obiektów poszukują kolejnych najemców, niemniej jest to rozwiązanie krótkookresowe. W dłuższej perspektywie najstarsze budynki będą musiały przejść gruntowną modernizację lub zmienić swoje przeznaczenie, czego pierwsze przykłady już widzimy. Jeden ze starszych magazynów w Łodzi przekształcił część powierzchni w ściankę wspinaczkową.

Czytaj więcej

Miliony metrów magazynów dla najemców. Popyt na hale rośnie

Jakub Dudkiewicz z Newmark Polska ocenia, że Polska centralna przyciąga firmy jak magnes.

– Wiele z nich decyduje się otwierać i rozwijać w regionie swoje centralne magazyny, z których towary transportowane są do mniejszych hal w całym kraju albo za granicę, a stamtąd już prosto do sklepów czy docelowych klientów, jak w przypadku e-commerce – tłumaczy. – To właśnie w Łodzi znajduje się największy jak do tej pory park logistyczny w Polsce – Central European Logistics Hub (CEL HUB), o powierzchni ponad 600 tys. mkw., z którego korzystają m.in.: Media Expert, Smyk, Poczta Polska, DPD, BSH czy InPost.

Cytowany w raporcie Zdzisław Kocoń, dyrektor ds. logistyki magazynowej w Langowski Logistics, dopowiada, że region łódzki stwarza idealne warunki firmom, które chcą się szybko rozwijać, ale też optymalizować koszty, nie tracąc pełnego dostępu do krajowych, jak i europejskich rynków i klientów. – Nasi partnerzy mają centrale biznesowe w Łodzi i Warszawie. Chcą, żeby magazyn operatora logistycznego znajdował się w pobliżu. To dzięki bliskości dużych rynków miejskich i rozwojowi infrastruktury e-commerce, centralna Polska jest doskonałą bazą dla firm zajmujących się sprzedażą i dystrybucją towarów – zauważa dyrektor. - Dzięki położeniu w samym sercu kraju firma może z łatwością obsługiwać klientów w Polsce i szybko reagować na potrzeby rynku.

Czytaj więcej

Magazyny rosną i czekają na swoich najemców

Dobre warunki dla inwestorów w Łodzi

Firmy szukają w Łodzi obiektów różnej wielkości. – Mamy klientów praktycznie z każdej branży. Pytania dotyczą bardzo różnych powierzchni. Firmy potrzebują magazynów już od 3 tys. mkw., a więksi gracze potrafią wynająć 50 tys. mkw. i więcej – mówi Jan Olszewski. – Łódź przyciąga i zatrzymuje. Przedsiębiorstwa, które raz zwiążą się z regionem, zwykle zostają na dłużej – rozwijają się, a ich potrzeby na powierzchnię w centrach logistycznych rosną. Tak było w przypadku wielu przedsiębiorstw z branży odzieżowej, które stawiały swoje pierwsze kroki w Łodzi, jak np. marka Tatuum. Województwo łódzkie to znane zagłębie producentów międzynarodowych – na lokalizację swoich fabryk i centrum rozwojowego w tym regionie zdecydował się ponad 20 lat także projektant i producent kabli światłowodowych oraz osprzętu telekomunikacyjnego – Corning Optical Communications.

Łukasz Srogosz, dyrektor zakładu produkcyjnego Corning Optical Communications w Strykowie, wskazuje, że strykowski kampus firmy to dwa zakłady produkcyjne, dział badań i rozwoju oraz laboratoria. - Od kilku miesięcy rozwijamy nowe rozwiązania w zakresie Data Center, obsługujące procesy AI, dlatego skupiamy się na poszukiwaniu kandydatów o kompetencjach technicznych w tym zakresie – mówi.

A Kamil Stróż, menedżer zespołu magazynów w Igepa Polska, uważa, że atutem Łodzi są także sprzyjające warunki dla inwestycji, w tym ulgi podatkowe oraz dostępność dotacji i wsparcia z funduszy unijnych. – Sektor logistyczno-magazynowy w Polsce centralnej jest jednym z najlepiej rozwiniętych w kraju, co zapewnia też dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry. Choć konkurencja o pracowników jest duża, region oferuje znacznie lepsze możliwości niż inne obszary – twierdzi.

Miliony metrów hal

Sytuację na rynku magazynów w Polsce analizują też eksperci firmy doradczej Knight Frank.

– W trzech kwartałach popyt na takie powierzchnie utrzymał się na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego. Intensywna w ostatnich latach ekspansja deweloperów wyhamowała, gdyż dostępna powierzchnia magazynowa jeszcze się nie wchłonęła – tłumaczą analitycy. – Od stycznia do września deweloperzy dostarczyli na rynek w Polsce 2,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, co jest wynikiem niższym o 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Pod koniec września zasoby magazynowe w Polsce to ok. 34 mln mkw.

Nieruchomości
Remonty 2025. Na jakie prace decydują się Polacy
Nieruchomości
Biura premium są jak magnes. Centrum kontra inne dzielnice
Nieruchomości
Rynek wtórny. Tak sprzedający wyceniali mieszkania w kwietniu
Nieruchomości
Boom na działki. Ziemia jest coraz cenniejsza
Nieruchomości
Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem