Analitycy Avison Young Poland przed podsumowaniem II kwartału i całego półrocza na rynku transakcji podali cząstkowe dane za kwiecień i maj, by podkreślić skalę odbicia po bardzo słabym początku 2024 r. W dwóch wspomnianych miesiącach inwestorzy kupili w Polsce nieruchomości komercyjne za ponad 0,5 mld euro wobec 364 mln euro w I kwartale.
Eksperci spodziewają się, że liczba i wartość transakcji w całym 2024 r. będzie lepsza niż w ubiegłym (2,1 mld euro) i trend wzrostowy utrzyma się w kolejnych latach.
Czytaj więcej
W Polsce popyt mocno przewyższa podaż, z czego korzystają inwestorzy. Prywatne domy studenckie to wciąż ogromny rynek do zagospodarowania.
Okienko dla inwestorów na rynku nieruchomości
Pierwszą jaskółką była pierwsza od lat obniżka stóp procentowych w strefie euro. Jeśli trend się utrzyma, finansowanie stanie się przystępniejsze, co może pobudzić aktywność inwestorów. Wszystko jednak wymaga czasu i można zakładać, że na pełnych obrotach rynek będzie działał w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Jak czytamy w raporcie Avison Young, otwiera się okienko dla inwestorów, którzy są dobrze przygotowani, przeanalizowali rynek i zidentyfikowali obiecujące aktywa. Tacy gracze będą w stanie szybko składać oferty i finalizować transakcje – a więc przejmować najatrakcyjniejsze aktywa.
„Polska pozostaje stabilnym gospodarczo i silnym rynkiem, zapewniającym dobre warunki do inwestowania w nieruchomości. Wyraźnie dostrzegają to europejscy gracze rynkowi, dlatego niezmiennie jesteśmy świadkami debiutów nowych podmiotów inwestycyjnych na polskim rynku. Na podstawie naszych własnych projektów i rozmów z innymi uczestnikami rynku obserwujemy, że wiele nieruchomości z różnych sektorów znajduje się obecnie w fazie ofertowania, due diligence, a nawet finalizacji. W większości nie są to projekty o znacznej skali, ale w sektorach magazynowym i handlowym wydarzyły się już duże transakcje, co może być sygnałem, że będzie ich więcej” – czytamy w raporcie.