Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.12.2024 21:39 Publikacja: 18.04.2024 21:00
Tereny z dobrymi adresami są na wagę złota. Szukają ich budujący mieszkania, lokale na wynajem, akademiki i domy dla seniorów
Foto: adobestock
Przedwstępną umowę zakupu działki o powierzchni niemal 3,1 tys. mkw. przy ul. Postępu na warszawskim Mokotowie podpisały niedawno Grupo Lar Polska i Hanner. W miejscu przeznaczonego do rozbiórki starego biurowca powstanie budynek mieszkalny z ponad 100 lokalami. W październiku ubiegłego roku belgijski deweloper Ciril ogłosił zakup terenu inwestycyjnego o powierzchni prawie 2,5 tys. mkw. przy ul. Przyokopowej na Woli w Warszawie.
Tereny inwestycyjne są na wagę złota. – Atmosfera na rynku nieruchomości mieszkaniowych rozgrzewa się z każdym rokiem. Mimo rekordowych sprzedaży w Polsce wciąż brakuje ok. 1,5 mln mieszkań – mówi Karolina Mokrzycka, starszy specjalista w dziale gruntów i inwestycji średniego formatu w firmie doradczej JLL. – Stale rosnący popyt przy gwałtownie malejącej podaży wymusi na kupujących grunty jeszcze śmielsze ruchy. Nowy rządowy program dopłat do kredytów z pewnością przyczyni się do utrzymania stanu nierównowagi popytowo-podażowej, a brak gruntów pod osiedla wielorodzinne pozostanie kluczowym problem większości dużych miast – uważa.
Mediany cen transakcyjnych nowych mieszkań wzrosły nawet dwucyfrowo. Więcej płacimy też za lokale z drugiej ręki.
O perspektywach rynku mieszkaniowego, roli państwa i koniecznych zmianach w polityce planowania mówi Dorota Jarodzka-Śródka, szefowa pracowni SRDK Studio Projekt i była przewodnicząca rady PZFD.
Rośnie zainteresowanie usługami budowy i wykończenia domów. Budynek jednorodzinny bywa kuszącą alternatywną.
Od 6,1 proc. we Wrocławiu do 36,5 proc. w Krakowie wzrosły w ciągu roku średnie ceny transakcyjne lokali z rynku wtórnego. Pierwszy kwartał br. przyniósł pewną stabilizację.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Projekt ustawy o tanim kredycie na mieszkania "Na start" wywołał zamieszanie na rynku. Klienci w blokach startowych, deweloperzy zwiększają podaż, a sprzedający używane lokale w niepewności. Tymczasem ceny znów zaczynają rosnąć.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas