Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 09:07 Publikacja: 04.01.2024 21:05
Foto: mat. pras.
Dyrektywa budynkowa EPBD, określana jest jako nadciągająca rewolucja, której świadomości nie ma wielu uczestników rynku nieruchomości. Czym jest ta dyrektywa?
Dyrektywa EPBD to dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków i sama w sobie nie jest niczym nowym, bo Unia Europejska przyjęła ją w 2010 r. To, z czym mamy teraz do czynienia, to druga nowelizacja, która rzeczywiście może dużo zmienić wokół nas. Wynika ona z tego, że dotychczasowe tempo poprawiania efektywności energetycznej istniejących budynków było dosyć niezadowalające, a bardzo nam zależy na tym, żeby budynki, które powstają i te, które istnieją, były energooszczędne, tanie w utrzymaniu, żeby można to było zrobić z pomocą państwa – finansową czy techniczną. Chodzi o to, żeby budynki potrzebowały mało energii, żebyśmy płacili małe rachunki, żeby pozyskiwanie energii do ogrzewania budynków powodowało mniej emisji zanieczyszczeń i dwutlenku węgla.
Nowe obiekty muszą być wysoce energooszczędne. Stoimy też przed wyzwaniem wielkiej termomodernizacji budynków.
Cel wyznaczony, teraz państwa członkowskie wybiorą, co remontować najpierw i jak zorganizować finansowanie.
Zeroemisyjne budynki, fala termomodernizacji i likwidacja pieców na paliwa kopalne - coraz bliżej nowelizacji dyrektywy.
Z 800 tys. budynków ocieplone jest 35 proc. Większym problemem niż pieniądze jest mentalność.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zegar tyka. Od termodernizacji budynków nie ma ucieczki. Inwestycje w Polsce do 2050 r. pochłoną ponad 1,5 bln zł.
W przypadku, kiedy to właściciel lub zarządca nieruchomości muszą zadbać o odśnieżenie chodnika, niewywiązanie się z tego obowiązku może wiązać się z dotkliwą karą finansową.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas