W ciągu miesiąca (wrzesień/październik tego roku) nowe mieszkania w Krakowie podrożały o 2,6 proc. - Na drugim biegunie znalazł się Gdańsk. Ceny nowych lokali w październiku w porównaniu z wrześniem poszły w tym mieście w górę jedynie o 0,3 proc - wynika z najnowszego odczytu tzw. wskaźnika inflacji mieszkaniowej (WIM) opracowanego przez REDNET Property Group i portal Tabelaofert.pl. Przypomnijmy: Ustalając WIM (realne zmiany cen mieszkań deweloperskich), eksperci analizują 10 proc. oferty mieszkań z pięciu miast – Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Poznania – wyłączając apartamenty, których ceny zawyżają średnią. Porównywane są typowe mieszkania z segmentu popularnego i średniego, łatwo zastępowalne, w przeciwieństwie do niepowtarzalnych lokali premium.
Nadchodzi stabilizacja?
Zdaniem ekspertów sytuacja na rynku pierwotnym po intensywnych miesiącach stabilizuje się. - Ceny nowych mieszkań nie rosną już tak dynamicznie jak w czerwcu, lipcu czy przede wszystkim sierpniu – zauważają analitycy. Jak tłumaczą, maleją efekty programu ”Bezpieczny kredyt 2 proc.”
- Jak duży wpływ miał i wciąż ma program na rynek widzimy doskonale w twardych danych - zaznacza Robert Chojnacki, prezes REDNET Property Group i portalu Tabelaofert.pl. – Ponad 82 tys. złożonych wniosków i ponad 36 tys. udzielonych kredytów, których wartość wynosi 13,6 mld złotych - to stan na połowę listopada. Do tego kwartalny wzrost cen nowych mieszkań aż o 12,2 proc. (według WIM), wobec -0,3-proc. zmiany wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych według GUS. A mówimy przecież o dość krótkim okresie – podkreśla prezes.