Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.12.2024 21:35 Publikacja: 16.11.2023 21:04
Foto: mat. pras.
Od pandemii minęło dużo czasu, a na rynku biurowym widać wyraźnie skutki: przede wszystkim dramatycznie niską podaż. Czy jest szansa na przełamanie tego trendu?
Rzeczywiście, mamy dzisiaj w Warszawie do czynienia ze zjawiskiem luki podażowej, która była prognozowana od czasów pandemii, kiedy deweloperzy spowolnili start nowych inwestycji. Przekłada się to na to, że w ciągu następnych trzech lat zostanie dostarczonych na rynek około 250 tys. mwk., jeśli porównamy to ze średnią z ostatnich pięciu lat, to spadek jest wyraźny. Czy sytuacja się zmieni – wiele zależy od tego, jakie będzie zainteresowanie powrotem do biur, dlatego że zjawiskiem, o którym nie możemy zapominać, a które jest ewidentnie efektem pandemii, jest praca hybrydowa. Fizycznie nie ma nas w takim stopniu, jak wcześniej, w biurach, co oznacza, że dzisiaj najemcy dążą do optymalizacji zajmowanej powierzchni. To również sposób na osiągnięcie efektywności kosztowej – bo indeksacja podniosła czynsze najmu, wzrosły też koszty eksploatacyjne.
Co kiedyś było modą, dziś jest prężnie rozwijającym się trendem. Najemcy szukają elastyczności, ale przy niskiej aktywności deweloperów nie mają alternatywy, dlatego czas obecności firm we „fleksach” znacząco się wydłużył – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Konrad Szaruga, szef działu elastycznych przestrzeni biurowych w CBRE.
Duzi gracze mają coraz większą ochotę na odważne zakupy. Na radarach magazyny i living – wynika z badań Savills.
Dużo się mówi o zastępowaniu istniejących budynków nowymi, ale przyszłość leży w modernizacji i rearanżacji istniejącej powierzchni – mówi Sylwia Piechnik, szefowa działu najmu nieruchomości biurowych w EPP.
Office House, pierwszy budynek kompleksu Towarowa 22 w Warszawie, ma być gotowy w II kwartale 2025 roku. Cały wielofunkcyjny kompleks - trzy lata później.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mimo że popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie jest coraz większy, nowych biur powstaje niewiele. To podbije stawki najmu.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas