Aktualizacja: 15.03.2025 09:47 Publikacja: 16.11.2023 21:04
Foto: mat. pras.
Od pandemii minęło dużo czasu, a na rynku biurowym widać wyraźnie skutki: przede wszystkim dramatycznie niską podaż. Czy jest szansa na przełamanie tego trendu?
Rzeczywiście, mamy dzisiaj w Warszawie do czynienia ze zjawiskiem luki podażowej, która była prognozowana od czasów pandemii, kiedy deweloperzy spowolnili start nowych inwestycji. Przekłada się to na to, że w ciągu następnych trzech lat zostanie dostarczonych na rynek około 250 tys. mwk., jeśli porównamy to ze średnią z ostatnich pięciu lat, to spadek jest wyraźny. Czy sytuacja się zmieni – wiele zależy od tego, jakie będzie zainteresowanie powrotem do biur, dlatego że zjawiskiem, o którym nie możemy zapominać, a które jest ewidentnie efektem pandemii, jest praca hybrydowa. Fizycznie nie ma nas w takim stopniu, jak wcześniej, w biurach, co oznacza, że dzisiaj najemcy dążą do optymalizacji zajmowanej powierzchni. To również sposób na osiągnięcie efektywności kosztowej – bo indeksacja podniosła czynsze najmu, wzrosły też koszty eksploatacyjne.
Co kiedyś było modą, dziś jest prężnie rozwijającym się trendem. Najemcy szukają elastyczności, ale przy niskiej aktywności deweloperów nie mają alternatywy, dlatego czas obecności firm we „fleksach” znacząco się wydłużył – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Konrad Szaruga, szef działu elastycznych przestrzeni biurowych w CBRE.
Duzi gracze mają coraz większą ochotę na odważne zakupy. Na radarach magazyny i living – wynika z badań Savills.
Dużo się mówi o zastępowaniu istniejących budynków nowymi, ale przyszłość leży w modernizacji i rearanżacji istniejącej powierzchni – mówi Sylwia Piechnik, szefowa działu najmu nieruchomości biurowych w EPP.
Office House, pierwszy budynek kompleksu Towarowa 22 w Warszawie, ma być gotowy w II kwartale 2025 roku. Cały wielofunkcyjny kompleks - trzy lata później.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Mimo że popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie jest coraz większy, nowych biur powstaje niewiele. To podbije stawki najmu.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ceny nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w lutym były niższe niż lokali będących już w ofercie – wynika z analiz Cenatorium.
Podaż mieszkań wzrosła nie tylko w metropoliach, ale i w otaczających je miejscowościach – wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Pełnomocnikami na walnym zgromadzeniu spółdzielni będą mogły być tylko niektóre osoby, np. członkowie najbliższej rodziny lub adwokat.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego muszą rozliczyć podatek VAT od najmu prywatnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy rozliczeniach, by nie popełnić błędu?
Rodzimy kapitał lokuje w nieruchomościach komercyjnych w Polsce coraz więcej, ale to wciąż niewiele na tle innych rynków – mówi Daniel Bienias, szef CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Sytuacja firm budujących osiedla nie wygląda dobrze. Ich zobowiązania rosną – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
Większość kupujących wieszczy spadek cen mieszkań. Deweloperzy mówią jednak o stabilizacji, choć ich prognozy zaczynają się różnicować – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas