Mniej za wynajem mieszkania

Średnie czynsze w ciągu miesiąca najbardziej – o 6,3 proc. - spadły w Sosnowcu. W Gdyni najem mieszkań staniał o 5,9 proc. – wynika z raportu Expandera i Rentier.io.

Publikacja: 05.11.2023 12:30

Mniej za wynajem mieszkania

Foto: Adobe Stock

- Na rynek najmu powróciły spadki czynszów. We wrześniu w porównaniu z sierpniem stawki spadły średnio o 1 proc. Przyczyną jest wysyp ofert kierowanych do studentów – tłumaczą autorzy raportu Expandera i Rentier.io. - Studenci zwykle jednak porównują stawki z ubiegłorocznymi. W tym ujęciu mamy wzrost kosztów najmu o 2,5 proc. W porównaniu z tym, co się dzieje na rynku mieszkań, zmiany na rynku najmu są jednak minimalne – podkreślają.

Wzrosty cen mieszkań są tak duże, że klienci są zmuszeni do zaciągania coraz większych kredytów. – A to ogranicza korzyści z przeprowadzki z najmowanego do własnego mieszkania – mówią analitycy.

Gorący wrzesień

Popyt i podaż na rynku mieszkań na wynajem tradycyjnie rosną we wrześniu.  - Lokalu na kolejny rok akademicki szukają studenci. I to z myślą o nich wystawianych jest wtedy wiele mieszkań – tłumaczą eksperci Expandera i Rentier.io. - Tak było również w tym roku. Liczba aktywnych ogłoszeń w 17 badanych przez nas miastach wyniosła we wrześniu aż 76 tys. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy przybyło ponad 10 tys. ofert.

Po trzech miesiącach wzrostów stawki ofertowe za mieszkania na wynajem spadły. We wrześniu były o 1,06 proc. niższe niż w sierpniu. Największe spadki odnotowano w Sosnowcu (6,3 proc.), Gdyni (5,9 proc.), Katowicach (3,7 proc.) i Gdańsku (3,1 proc.). -Tylko w czterech z 17 badanych miast stawki były wyższe niż w sierpniu. To Radom (7,9 proc.), Rzeszów (2,4 proc.), Częstochowa (1,4 proc.) i Bydgoszcz (0,5 proc.).

- Uwzględniając dłuższy okres, mamy przewagę niewielkich wzrostów stawek najmu – mówią analitycy. - Od stycznia stawki wzrosły przeciętnie o 1,3 proc., a w porównaniu z tymi sprzed roku – o 2,5 proc.

Mat.prasowe

Z analiz danych kwartalnych wynika, że wzrosty nie dotyczą wszystkich segmentów rynku. - Nieznacznie drożeje najem małych mieszkań - o powierzchni do 35 mkw. W III kwartale koszt najmu takich lokali wzrósł o 2,5 proc. w porównaniu z I kw. 2023 r. i o 1,7 proc. w porównaniu z III kw. 2022 r. – wskazują eksperci. – Tanieje za to najem dużych mieszkań tanieje. Tu analogiczne zmiany to 4,2 proc. i 2,2 proc. Najbardziej skomplikowaną sytuację mamy na rynku lokali średniej wielkości. Tu w poszczególnych kwartałach mieliśmy zarówno niewielkie wzrosty, jak i niewielkie spadki. W sumie stawki najmu są zbliżone do poziomu sprzed roku.

Korzyść z przeprowadzki

Zdaniem autorów raportu w kolejnych miesiącach spadki stawek najmu wydają się bardziej prawdopodobne niż wzrosty. – Ze względu na program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który wielu osobom umożliwia przeprowadzkę z mieszkania najmowanego do własnego, popyt będzie się bowiem kurczył – tłumaczą. - Z danych ZBP wynika, że do 19 października podpisano 24 tys. umów na preferencyjne kredyty. Wiele wniosków wciąż czeka na rozpatrzenie, składane są kolejne. Zakupione za preferencyjne kredyty mieszkania są przygotowywane do zamieszkania i za chwilę prawdopodobnie ruszy fala przeprowadzek. Mocny spadek popytu przy dużej podaży mieszkań na wynajem prawdopodobnie zaowocuje spadkiem stawek najmu – przewidują.

Jak jednak wynika z analiz Expandera i Rentier.io, korzyść z przeprowadzki z najmowanego mieszkania do własnego, kupionego za kredyt z dopłatą, jest coraz mniejsza. - To wynik mocnych wzrostów cen mieszkań. W lipcu średnia różnica między stawką najmu a ratą za mieszkania o powierzchni 40 mkw. wynosiła średnio 465 zł miesięcznie (5 503 zł rocznie). We wrześniu było to już 309 zł miesięcznie (3 703 zł rocznie). Przeprowadzka wciąż była bardzo opłacalna, ale ta korzyść wyraźnie się zmniejszyła – zaznaczają analitycy.

Dodają, że niekorzystnie wypadają Kraków, Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Gdynia, gdzie miesięczny zysk z przeprowadzki zmalał o 200 zł. - Dla przykładu przeprowadzka w lipcu w Krakowie dawała oszczędność 223 zł miesięcznie (3 873 zł rocznie). Z kolei ci, który zakupu mieszkania za preferencyjny kredyt dokonali we wrześniu, zaoszczędzą już tylko 34 zł miesięcznie (403 zł rocznie) – szacują. - Jedynymi miastami, gdzie opłacalność przeprowadzki poprawiła się od lipca, są Częstochowa i Radom. W pierwszym korzyść wynosi 395 zł miesięcznie, czyli 60 zł więcej niż w lipcu. W Radomiu jest to 423 zł miesięcznie, czyli o 38 zł więcej.

Mat.prasowe

Zyski z najmu

Z analiz wynika, że rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada. – Wskaźniki rentowności wynajmu pogarszają się konsekwentnie od połowy tego roku – czytamy w raporcie. - Wynika to z pogarszającej się relacji przychodów z najmu (które maleją) do cen mieszkań (które dynamicznie rosną).

W przypadku małych mieszkań średnia rentowność netto (uwzględniająca podatki i wszystkie koszty) spadła z 5,9 do 5,7 proc. Rentowność najmu średniej wielkości lokali spadła z 5,5 do 5 proc., a dużych - z 4,9 do 4,3 proc.

Wyliczenia Expandera i Rentier.io dotyczą mieszkań kupionych za gotówkę, które są wynajmowane przez pełne 12 miesięcy roku.

- Na rynek najmu powróciły spadki czynszów. We wrześniu w porównaniu z sierpniem stawki spadły średnio o 1 proc. Przyczyną jest wysyp ofert kierowanych do studentów – tłumaczą autorzy raportu Expandera i Rentier.io. - Studenci zwykle jednak porównują stawki z ubiegłorocznymi. W tym ujęciu mamy wzrost kosztów najmu o 2,5 proc. W porównaniu z tym, co się dzieje na rynku mieszkań, zmiany na rynku najmu są jednak minimalne – podkreślają.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Tani kredyt zaostrzył apetyt właścicieli mieszkań
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Budownictwo
Czego chce branża nieruchomości od przyszłego rządu
Budownictwo
Zaczyna brakować mieszkań, a ceny biją rekordy. Bańka to czy nie?
Nieruchomości
Ile za kwaterę dla studenta? Tanio nie jest
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Nieruchomości
Chętnych na superekskluzywne apartamenty nie brakuje
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży