- Panująca moda na ekologię dotyczy już praktycznie wszystkich sfer życia – również, a może przede wszystkim, nieruchomości - zwraca uwagę  Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom.pl. - Czy jednak rzeczywiście dużo osób buduje domy, stosując się do zasad ekologii? Sprawdziliśmy, jak dużo ofert domów na sprzedaż dotyczy nieruchomości, w których zastosowano ekologiczne sposoby ogrzewania powietrza oraz wody.

- Najbardziej popularnym sposobem na oszczędne ogrzewanie jest piec kondensacyjny na gaz ziemny - dodaje Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert Grupy Emmerson. - Nie jest to wprawdzie rozwiązanie idealne dla środowiska ze względu na wydzielanie się do atmosfery szkodliwych substancji będących wynikiem spalania. Jednak w porównaniu do bardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania, takich jak kotły na węgiel lub zwykłe kotły gazowe, zanieczyszczenie środowiska jest dużo mniejsze - podkreśla.

I dodaje, że kocioł kondensacyjny uzyskuje ciepło nie tylko ze spalania gazu, ale też odzyskuje je ze spalin. - Dzięki temu dostarczając taką samą albo nawet większą ilość ciepła, zużywa mniej paliwa, niż tradycyjny kocioł, co przynosi wymierne korzyści finansowe, mimo konieczności poniesienia większych wydatków podczas zakupu - mówi ekspert Emmersona.

Dodaje, że drugim pod względem popularności ekologicznym sposobem ogrzewania domu jest pompa ciepła. - Jej działanie polega na pobieraniu ciepła z gleby, wód podziemnych lub skał i dostarczaniu go do wewnątrz pomieszczeń lub do obiegu grzewczego i domowego zbiornika wody gorącej - wyjaśnia Aleksandra Kubicka. - Można w ten sposób ogrzewać pomieszczenia bezpośrednio lub za pomocą systemu ogrzewania podłogowego. Koszt instalacji pompy ciepła jest dużo wyższy niż innych źródeł ogrzewania. Przynosi jednak oszczędności w comiesięcznych rachunkach, więc warto przekalkulować, czy akurat nam się to opłaca - radzi.

- Wszystko zależy od naszego indywidualnego poczucia komfortu cieplnego oraz m.in. od powierzchni domu - dopowiada Jarosław Mikołaj Skoczeń. - Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu pasywnego z bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, do ogrzania i ochłodzenia pomieszczeń powinien wystarczyć rekuperator. Jest to urządzenie, które podczas wentylacji pomieszczeń odzyskuje ciepło z odprowadzanego powietrza, ogrzewając nim powietrze pobierane z zewnątrz i doprowadzane do pomieszczeń. Dzięki temu wentylacja pomieszczeń nie powoduje ich nadmiernego wychłodzenia - wyjaśnia.

I dodaje, że dziś jednak rekuperatory są raczej uzupełnieniem dla innych sposobów ogrzewania, ponieważ z reguły nie byłyby wystarczające, aby samodzielnie ogrzać cały dom. - Istnieją także inne ekologiczne sposoby ogrzewania domu. Jednak na razie są one mało popularne, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę i długi okres zwrotu poniesionych kosztów. Można tutaj wymienić między innymi ogniwa fotowoltaiczne, przekształcające energię słoneczną w prąd elektryczny, który następnie można wykorzystać do ogrzania domu - mówi ekspert Emmersona. - Obecnie promienie słoneczne wykorzystuje się raczej w kolektorach słonecznych, które są w stanie ogrzać wodę użytkową - dodaje.

-Zastosowanie technologii ekologicznych przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale też dla nas samych - podsumowuje Agata Polińska z serwisu otoDom.pl. - Są korzyści nie tylko pośrednie, które wynikają z przebywania w czystszym środowisku, ale nierzadko także wymierne korzyści finansowe. Dlatego kupując dom, a także podczas jego budowy warto się zastanowić, jak my sami możemy zadbać o środowisko oraz przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Patrz: Domy z ogrzewaniem ekologicznym