- Panująca moda na ekologię dotyczy już praktycznie wszystkich sfer życia – również, a może przede wszystkim, nieruchomości - zwraca uwagę Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom.pl. - Czy jednak rzeczywiście dużo osób buduje domy, stosując się do zasad ekologii? Sprawdziliśmy, jak dużo ofert domów na sprzedaż dotyczy nieruchomości, w których zastosowano ekologiczne sposoby ogrzewania powietrza oraz wody.
- Najbardziej popularnym sposobem na oszczędne ogrzewanie jest piec kondensacyjny na gaz ziemny - dodaje Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert Grupy Emmerson. - Nie jest to wprawdzie rozwiązanie idealne dla środowiska ze względu na wydzielanie się do atmosfery szkodliwych substancji będących wynikiem spalania. Jednak w porównaniu do bardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania, takich jak kotły na węgiel lub zwykłe kotły gazowe, zanieczyszczenie środowiska jest dużo mniejsze - podkreśla.
I dodaje, że kocioł kondensacyjny uzyskuje ciepło nie tylko ze spalania gazu, ale też odzyskuje je ze spalin. - Dzięki temu dostarczając taką samą albo nawet większą ilość ciepła, zużywa mniej paliwa, niż tradycyjny kocioł, co przynosi wymierne korzyści finansowe, mimo konieczności poniesienia większych wydatków podczas zakupu - mówi ekspert Emmersona.
Dodaje, że drugim pod względem popularności ekologicznym sposobem ogrzewania domu jest pompa ciepła. - Jej działanie polega na pobieraniu ciepła z gleby, wód podziemnych lub skał i dostarczaniu go do wewnątrz pomieszczeń lub do obiegu grzewczego i domowego zbiornika wody gorącej - wyjaśnia Aleksandra Kubicka. - Można w ten sposób ogrzewać pomieszczenia bezpośrednio lub za pomocą systemu ogrzewania podłogowego. Koszt instalacji pompy ciepła jest dużo wyższy niż innych źródeł ogrzewania. Przynosi jednak oszczędności w comiesięcznych rachunkach, więc warto przekalkulować, czy akurat nam się to opłaca - radzi.
- Wszystko zależy od naszego indywidualnego poczucia komfortu cieplnego oraz m.in. od powierzchni domu - dopowiada Jarosław Mikołaj Skoczeń. - Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu pasywnego z bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, do ogrzania i ochłodzenia pomieszczeń powinien wystarczyć rekuperator. Jest to urządzenie, które podczas wentylacji pomieszczeń odzyskuje ciepło z odprowadzanego powietrza, ogrzewając nim powietrze pobierane z zewnątrz i doprowadzane do pomieszczeń. Dzięki temu wentylacja pomieszczeń nie powoduje ich nadmiernego wychłodzenia - wyjaśnia.