Nawet 90 tys. zł więcej za 50-metrowe mieszkanie

W Krakowie lokale z drugiej ręki są droższe niż rok temu o 15,2 proc., w Poznaniu o 13,6, a Warszawie – o 11,6 proc.

Publikacja: 10.09.2023 16:37

Nawet 90 tys. zł więcej za 50-metrowe mieszkanie

Foto: Fotorzepa/R.Gardziński

Na takie wzrosty cen mieszkań na rynku wtórnym wskazują analizy portali Morizon.pl i Gratka.pl. – Ceny mieszkań odlatują w kosmos. Program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” jest jak paliwo rakietowe – komentuje Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości Grupy Morizon-Gratka.

Nowe rekordy

Analityk zaznacza, że klienci zainteresowani zakupem mieszkań ożywili się już na początku roku. - Wraz z krystalizowaniem się szczegółów rządowej ustawy o wsparciu zakupu pierwszego mieszkania („Bezpieczny Kredyt 2 proc.”), popyt się nasilał. Efektem był postępujący wzrost liczby umów - zarówno tych przenoszących własność nieruchomości, jak i tych, które pozwalały przez pewien czas uchronić upatrzoną ofertę przed zakusami innych klientów, czyli przedwstępnych i rezerwacyjnych – mówi Marcin Drogomirecki. - Od połowy drugiego kwartału rynek mieszkaniowy opanowała zakupowa gorączka. Najatrakcyjniejsze oferty mieszkań zaczęły szybko znikać z rynku, co przy małej podaży nowych ofert doprowadziło do wzrostu cen – zauważa.

I dodaje, że wzrost ten „jak już niejednokrotnie w przeszłości, postępował szybko, ale jak wynika z najnowszego odczytu indeksu cen mieszkań (ICM, wskaźnika trendu cenowego publikowanego co miesiąc przez serwis nieruchomości Morizon.pl) w sierpniu pobił aż dwa rekordy”.

- Pierwszy to wartość ICM, która osiągnęła najwyższy w historii poziom, tj. 1636,6 pkt, drugi rekord to wzrost wartości wskaźnika w ciągu zaledwie jednego miesiąca aż o 43,8 pkt, czyli o 2,75 proc. To jak wystrzał rakiety w kosmos – mówi Drogomirecki. - W skali roku wartość indeksu cen mieszkań wzrosła o 10,1 proc. Wzrost cen ofertowych mieszkań zrównał się ze wskaźnikiem inflacji.

Wyższa cena albo mniej metrów

Zdaniem eksperta Morizona sierpniowy odczyt indeksu cen mieszkań uprawnia do twierdzenia, że wprowadzenie przez rząd programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” stymulującego popyt, ale w żaden sposób niezwiększającego podaży mieszkań, spowodowało gwałtowny wzrost ich cen.

- Odczują to zarówno kolejni beneficjenci programu, którzy są dopiero na etapie poszukiwań optymalnej oferty, jak i liczniejsze grono tych, którzy z różnych powodów do programu się nie kwalifikują – mówi Marcin Drogomirecki. - Wszyscy, którzy zdecydują się na zakup mieszkań, będą musieli albo więcej zapłacić, albo zadowolić się mniejszym metrażem.

Z analiz serwisów Morizon.pl i Gratka.pl, wynika, że średnia cena ofertowa mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie w ciągu roku wzrosły aż o 15,2 proc. – z niespełna 11,9 tys. zł za mkw. w sierpniu ubiegłego roku do ponad 13,6 tys. zł w sierpniu tego roku (1,8 tys. zł więcej za mkw. lokalu).

W Poznaniu przeciętne ceny ofertowe wzrosły w ciągu roku o 13,6 proc., z 9,1 do ponad 10,3 tys. zł za mkw.(ponad 1,2 tys. zł więcej za mkw.), w Warszawie – o 11,6 proc., z 13,7 tys. zł do 15,3 tys. zł za mkw.(niemal 1,6 tys. zł za mkw. lokalu więcej).

We Wrocławiu średnia cena ofertowa mieszkań z drugiej ręki była w sierpniu wyższa niż przed rokiem o 11,4 proc. Lokale w tym mieście zdrożały z ponad 10,4 tys. zł do ponad 11,6 tys. zł za mkw. (niemal 1,2 tys. zł za mkw.).

- W pozostałych siedmiu z dziesięciu największych miast w Polsce zmiana cen rok do roku wyniosła od 4,4 do 7,5 proc. – wskazuje Marcin Drogomirecki.

W Lublinie przeciętne ceny mkw. mieszkań z rynku wtórnego wzrosły o 7,5 proc., z ponad 8,4 tys. zł do ponad 9,1 tys. zł za mkw. (638 zł), w Gdańsku – o 5,2 proc., z ponad 12,3 tys. zł do ponad 12,9 tys. zł za mkw. (645 zł), w Łodzi o 5 proc., z 7,2 tys. zł do niespełna 7,6 tys. zł za mkw. (361 zł), w Szczecinie – także o 5 proc., z 8,5 do ponad 8,9 tys. zł za mkw. (425 zł), w Bydgoszczy – o 4,4 tys. zł – z ponad 7,1 tys. zł do niemal 7,5 tys. zł za mkw. (316 zł).

- W ujęciu kwotowym w ciągu ostatniego roku najbardziej zdrożał mkw. mieszkania w Krakowie - o ok. 1,8 tys. zł, w Warszawie – o niemal 1,6 tys. zł, a w Poznaniu o ponad 1,2 tys. zł za mkw. – zwraca uwagę Marcin Drogomirecki. - Biorąc pod uwagę zakup przeciętnego 50-metrowego lokalu oznacza to, że jego ceny w tych miastach wzrosły w ciągu zaledwie roku o ok. 90, 80 i 60 tys. zł, odpowiednio – podkreśla.

Na takie wzrosty cen mieszkań na rynku wtórnym wskazują analizy portali Morizon.pl i Gratka.pl. – Ceny mieszkań odlatują w kosmos. Program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” jest jak paliwo rakietowe – komentuje Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości Grupy Morizon-Gratka.

Nowe rekordy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Ceny małych mieszkań wystrzeliły. Apetyt sprzedających rośnie
Nieruchomości
Barometr: Mieszkania są coraz droższe
Nieruchomości mieszkaniowe
Klienci biją się o mieszkania
Nieruchomości
Supertanie mieszkania. Z pierwszej czy drugiej ręki?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Nieruchomości
Flipperzy nie siedzą z założonymi rękami
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą