Real Estate Impactor łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Nagrody przyznawane są za to, co działo się w poprzednim roku kalendarzowym, a podczas debat rozmawiamy o tym, co tu i teraz, a także staramy się spojrzeć dalej.

Kiedy mowa o nagrodach związanych z rynkiem nieruchomości, honorowane są zazwyczaj budynki, projekty, osoby czy instytucje. Wyróżniającą cechą Impactora jest to, że nagradzamy także pewną filozofię, podejście do inwestowania, projektowania, budowy, tworzenia przestrzeni, na dostarczaniu wartości dodanej.

W kategorii ikona statuetkę otrzymał Kampus Biurowy Forest, inwestycja HB Reavis zaprojektowana przez HRA Architekci. Ktoś może zapytać, dlaczego nie inny projekt tego dewelopera – Varso Tower, najwyższy budynek w UE.

Forest, którego główna część, 120-m wieża, została oddana do użytkowania w 2022 r., postawiony został poza ścisłym centrum Warszawy i poza obszarem koncentracji inwestycji biurowych – przy rondzie „Radosława". Budynek jest nową dominantą tej części miasta i przyczynia się do rozwoju tego dźwigającego się z zaniedbania terenu. O sukcesie wieżowca niech świadczy to, że za nową siedzibę obrał go Bank Pekao.

Nazwa budynku nie jest przypadkowa, Forest jest zielony w sensie konstrukcyjnym (m.in. energooszczędna fasada), jak i dosłownym, z racji nagromadzenia roślinności wewnątrz i na zewnątrz. Dla mieszkańców dostępny jest nieodpłatnie taras pozwalający na rekreację i podziwianie stołecznego skyline'u.

W kategorii wizja laur przypadł spółce Strabag Real Estate, która - mimo trudnego otoczenia makroekonomicznego i wyzwań kosztowych - odważnie poczynała sobie jako inwestor rozpoczynając dwa duże projekty brownfield.

Pierwszy to Upper One, czyli zastąpienie wysłużonego biurowca Atrium w ścisłym centrum Warszawy nowoczesnym kompleksem biurowo-hotelowym. Drugie przedsięwzięcie to zakup zamkniętej galerii handlowej Plaza w Krakowie z przyległym terenem zielonym, która również zostanie wyburzona z myślą o zabudowie wielofunkcyjnej w otoczeniu ogólnodostępnego parku. Inwestycje wpisują się w trend, który będzie zyskiwał znaczenie w związku m.in. z rosnącymi wymogami ESG.

W kategorii inicjatywa wnosząca nową jakość nagrodziliśmy projekt „Wielka Płyt(k)a" pracowni architektonicznej KXM Group.

To pomysł modernizacji PRL-owskich bloków mieszkalnych polegający na „opakowaniu" nieruchomości w fasadę z prefabrykowanych modułów oraz na dodaniu kondygnacji. Projekt cechuje kompleksowe podejście do tematu. Dodatkowe piętro to, po pierwsze, przestrzeń na nowe czasy – pracy zdalnej, ma też służyć integracji sąsiedzkiej. Jest również bardzo ważnym elementem finansowania całej modernizacji: dodatkowy metraż to wzrost wartości nieruchomości.

W kategorii obiekt wnoszący nową wartość kapituła nagrodziła modernizacje kompleksu biurowego Diuna (d. Marynarska Business Park). Inwestorami są PineBridge i Syrena Real Estate, za projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna MJZ.

Park zamiast parkingu – tak w skrócie można określić nagrodzone przedsięwzięcie. Inwestorzy dostrzegli potencjał budynku, który źle się zestarzał w wielu aspektach, chociaż liczy zaledwie kilkanaście lat. Projekt modernizacji przewiduje m.in. poprawę systemów oraz funkcjonalności budynku, dostosowanie go do wymagań w zakresie ESG i zmian zachodzących w całym niesławnym stołecznym Mordorze. Z punktu widzenia lokalnej społeczności jakościowym skokiem jest transformacja liczącego 6 tys. mkw. parkingu w otwartą, zieloną przestrzeń. Dopełnieniem metamorfozy była niedawna zmiana nazwy projektu na Diuna.

W kategorii imponujące projektowanie statuetka powędrowała do architektów z Pracowni Kwadratura oraz do Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego jako inwestora. Nagrodzony projekt to bowiem Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK.

Oddana w 2022 r. inwestycja położona jest w Urwiwałcie (gmina Mikołajki), powstała w sercu zieleni nad jeziorem Łuknajno. Składa się z ośrodka badawczego UW i ogólnodostępnego centrum edukacji przyrodniczej. Kluczem było połączenie funkcjonalności z jak najmniejszą ingerencją budynków i towarzyszącej infrastruktury w otoczenie. Co oczywiste, budynki wyposażone są we wszelkie zielone rozwiązania: panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, system odzysku ciepła i wody szarej. Nie będzie przesadą powiedzieć, że budynki zostały wtopione w teren. Przy budowie zastosowano żelbetowe prefabrykaty – co zminimalizowało wpływ prac konstrukcyjnych na otoczenie.