Średnia cena transakcyjna nowych mieszkań w siedmiu miastach kraju (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław) do końca 2023 r. pozostanie na poziomie z III kw. br. (ponad 11,3 tys. zł/mkw.). Ceny zaczną znów rosnąć w 2024 r. (do 5,5 proc. r./r., średnia 11,9 tys. zł/ mkw.) i w 2025 r. (8,4 proc., 12,9 tys. zł) – prognozują ekonomiści Credit Agricole Bank Polska.
Stopy a popyt
Autorzy prognozy podają, powołując się na dane NBP, że od IV kw. 2021 r. do III kw. br. przeciętna cena transakcyjna lokali w siedmiu miastach wzrosła o 10,9 proc., w tym o 4,5 proc. w I kw. 2022 r. Prognoza przedstawiona przez ekonomistów w kwietniu okazała się zbyt ostrożna – zakładali wzrost cen o 3 proc. kw./kw. w I kw. tego roku i ich stabilizację w kolejnych. Wyższa, niż zakładano, okazała się dynamika cen materiałów budowlanych, a niższa – stopa bezrobocia.
Czytaj więcej
Trudne otoczenie makro przekłada się na niską aktywność spółek deweloperskich i inwestorów indywidualnych. Może się za to poprawić podaż lokali na rynku najmu.
Prognozowany na 2023 r. poziom cen w porównaniu z kwietniowym scenariuszem właściwie się nie zmienił. Zmieniła się ścieżka dojścia do tego poziomu. Zakładano, że wzrost cen skoncentruje się na 2023 r., a zmaterializował się już w br. – Z uwagi na efekt wysokiej tegorocznej bazy prognozowana dynamika cen w 2023 r. uległa obniżeniu – tłumaczą autorzy raportu.