Aktualizacja: 13.12.2024 15:56 Publikacja: 13.10.2022 21:33
W reakcji na spadek popytu od lipca w skali kraju branża mocno ścięła inwestycje. Szczególnie dotkliwie produkcja zmniejszyła się w największych aglomeracjach
Foto: mat. pras.
W III kwartale br. 17 deweloperów z rynku kapitałowego zanotowało jako grupa spadek sprzedaży mieszkań kwartał do kwartału o 15,5 proc., do 3,9 tys. w przypadku nabywców indywidualnych, a jeśli uwzględniać transakcję PRS Murapolu o 3 proc., do prawie 4,5 tys. Rok do roku spadek sprzedaży do klientów indywidualnych wyniósł aż 47 proc., a uwzględniając PRS – 39 proc.
W ciągu dziewięciu miesięcy br. grupa sprzedała Kowalskim 22,8 tys. lokali, a doliczając PRS – 24,5 tys. – w obu wymiarach to spadki rzędu 40 proc. (w 2021 r. Murapol również zaliczył do wyników duże hurtowe zamówienie).
Możemy mieć do czynienia z powtórką scenariusza z lat 2020–2021: wzmożeniem popytu i próbą szybkiego nadrabiania podaży – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
Sprawozdania notowanych deweloperów za I połowę 2022 r. świadczą o skutecznej obronie wysokich rentowności.
Popyt na mieszkania i domy pikuje za sprawą paraliżu rynku kredytów. Ceny nieruchomości stabilizują się, w grze są ciągle kawalerki i działki.
Z racji swojej skali PRS ani nie zaburzy, ani też nie poprawi sytuacji na rynku – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rynek PRS dopiero się w Polsce kształtuje, ale jest kwestią czasu, kiedy wyjdzie poza największe aglomeracje – powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Monika Golec, szefowa sprzedaży w firmie Budnex.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Rząd zapowiada, że w pierwszym kwartale 2025 roku przedstawi kompleksowy program mieszkaniowy. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk potwierdził, że program obejmie różnorodne formy wsparcia, od budownictwa komunalnego po własnościowe, jednak szczegóły wciąż są przedmiotem negocjacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas