Liczy się data użytkowania budynków bez pozwolenia

Powiatowy inspektor budowlany ukarze za nielegalne użytkowanie budynków, także gdy inwestor posiada stare pozwolenie na ich budowę.

Aktualizacja: 26.07.2016 09:25 Publikacja: 26.07.2016 09:11

Liczy się data użytkowania budynków bez pozwolenia

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że Marzena K., właścicielka hali produkcyjnej, musi zapłacić 75 tys. zł kary za jej nielegalne użytkowanie. Sąd nie miał wątpliwości, że ma taki obowiązek, mimo że pozwolenie na rozbudowę hali uzyskała, zanim zaczęły obowiązywać przepisy pozwalające nadzorowi nakładać tego typu kary.

To kolejny wyrok, w którym sąd doszedł do takiego wniosku. W przeszłości orzeczenia były rozbieżne w tym zakresie.

Nie pomogła brzydka pogoda

Karę za nielegalne użytkowanie na Marzenę K. nałożył powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Rybniku. Stwierdził on w trakcie kontroli, że choć nie zostało jeszcze wydane pozwolenie na użytkowanie, to w hali trwa w najlepsze produkcja znaków drogowych. Nie pomogły tłumaczenia Marzeny K., że w hali zgromadzono sprzęt, ponieważ była brzydka pogoda i trzeba było go zabezpieczyć. Poza tym hala była jedynie wykańczana i przygotowywana do produkcji. Właścicielka hali odwołała się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Ten jednak przyznał rację powiatowemu inspektorowi. Wyjaśnił, że zgodnie z prawem budowanym roboty budowlane wykończeniowe przeprowadza się pod okiem kierownika budowy, a takiego w tym wypadku nie było. Ponadto udostępnienie pomieszczeń pracownikom firmy, której wynajęto halę, mieści się w pojęciu korzystania z budynku, o którym mówi prawo budowlane.

Marzena K. nie poddała się i wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Podniosła w niej m.in., że kary za nielegalne użytkowanie budynku wprowadzono dopiero od 31 maja 2004 r. Tymczasem pozwolenie na budowę hali otrzymała znacznie wcześniej – w 2001 r. Dlatego w jej wypadku nadzór powinien odstąpić od karania.

WSA oddalił jej skargę. Jego zdaniem nadzór może karać inwestorów za nielegalne korzystanie z obiektów, zarówno tych ze starymi, jak i nowymi pozwoleniami na budowę. W tego typu sprawach jak ta liczy się fakt nielegalnego użytkowania.

Nieduże rozbieżności

Marzena K. postanowiła wnieść skargę do NSA. Podniosła w niej m.in., że istnieją poważne rozbieżności w orzecznictwie. Jedne uważają, że należy karać, inne, że nie. Z tego powodu problem powinien zająć się NSA w składzie siedmiu sędziów.

NSA w piątek 18 lipca br. oddalił skargę. Przyznał, że faktycznie tego typu rozbieżności występują, ale nie są one na tyle duże, by kierować sprawę do składu siódemkowego. Jednocześnie NSA podzielił opinię WSA, że liczy się data użytkowania, a nie wydania pozwolenia.

sygnatura akt: II 0SK 2783/14

Kiedy nakłada się sankcje

- Inspektorzy nadzoru budowlanego mają prawo nałożyć karę na inwestora, który zacznie użytkować budynek przed załatwieniem formalności końcowych. Wylicza się ją na podstawie wzoru z art. 59f prawa budowlanego.

- Wysokość kary zależy od rodzaju obiektu oraz jego wielkości – im większy obiekt, tym kara będzie wyższa. Stawkę 500 zł mnoży się przez 10 oraz odpowiedni współczynnik: kategorii obiektu i jego wielkości (zawiera je załącznik do prawa budowlanego).

- Płacić musi ten, kto nie dopełnił formalności, czyli inwestor. Sankcje nakłada się w formie postanowienia.

- Naliczoną karę wpłaca się do kasy właściwego urzędu wojewódzkiego.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku